• HISTÓRIA ŠKOLY

• História školy Základná cirkevná škola Andreja Kmeťa v Žarnovici bola zriadená Banskobystrickým diecéznym biskupom v roku 1992, za pôsobenia duchovného správcu farnosti Jána Flajžíka, keď sa jej prvým riaditeľom stal Mgr. Jakúbek.
          Zriaďovaciu listinu vydal Rímskokatolícky biskupský úrad v Banskej Bystrici 12. júna l992 pod číslom 1278/92 v zmysle zákona č. 29/1984 Zb. zo dňa 22. marca l984 a na základe cirkevného súhlasu Biskupskej konferencie zo dňa 8. augusta 1990.

Týmto dokumentom zriadil Biskupský úrad 1. 7. l992 cirkevnú školu s úradným názvom:

ZÁKLADNÁ ŠKOLA ANDREJA KMEŤA V ŽARNOVICI

a ako sa v listine uvádza: "svoje pôsobenie dáva pod ochranu sv. Petra a Pavla - patrónov mesta Žarnovice."

Aj vzniku názvu školy predchádzalo jednanie, pravdaže len v úzkom kruhu priaznivcov. Návrhov bolo viac, no prijatý bol ten, ktorý horlil za Andreja Kmeťa - zakladateľa modernej slovenskej muzeológie.

Andrej Kmeť je rodák zo susednej Bzenice, no základné vzdelanie získal okrem Bzenice aj v Žarnovickej Hute, ktorá mala v čase jeho detstva významné hospodárske postavenie a ktorá je teraz súčasťou Žarnovice.

Život tohto veľkého národovca bol vyplnený bohatou a náročnou odbornou vedeckou činnosťou v botanike, archeológii, národopise i v histórii širokého okolia. Slovenská historiografia zaraďuje Andreja Kmeťa medzi popredné osobnosti vedy a pokroku. Bol súčasne katolíckym kňazom, takže cirkevná škola v zastúpení jej priekopníkov sa rozhodla byť nositeľom práve jeho mena.

Dňa 3. 11. l992 navštívil školu Mons. Rudolf Baláž, aby posvätil triedy. Posvätil i malú kaplnku Božieho milosrdenstva v škole a vtlačil jej pečať posvätného miesta pre povzbudenie ducha.