Krízový intervenčný plán školy
Čl. 1
ÚVODNÉ USTANOVENIA
1. Úlohou krízového intervenčného plánu školy je:
- zabrániť prehĺbeniu vzniknutej krízovej situácie,
- znížiť jej negatívne dosahy krízy na žiakov,
- posilniť solidaritu medzi žiakmi,
- zmenšiť dobu potrebnú na odvrátenie ďalšieho nebezpečenstva a ohrozenia a
- pomáhať budovať dôveru v školu ako bezpečnej inštitúcie.
2. Smernica upravuje základné postupy pri prevencii a pri vzniku krízovej situácie v škole, krízovej intervencii a možnostiach pomoci deťom/žiakom v prípade traumatizujúcich, mimoriadne stresujúcich a záťažových situácií a udalostí.
3. Predmetom tejto smernice nie je problematika šikanovania a kyberšikanovania, ktorá je rozpracovaná v samostatnom internom predpise školy.
4. Pod krízovou situáciou sa rozumie akákoľvek psychická aj fyzická traumatizujúca udalosť, ktorá prekračuje bežné zvládacie mechanizmy, je do značnej miery nepredvídateľná a nie úplne ovládateľná, ktorá ohrozuje psychický a fyzický stav žiakov a zamestnancov školy. Vyvoláva skutočné pocity tiesne a presahuje bežnú ľudskú skúsenosť.
5. Pre zlepšenie duševného zdravia zamestnancov a žiakov škola venuje systematickú pozornosť nimi zažívaných strát, podpore v rámci procesu smútenia.
6. Krízová intervencia je bezprostrednou vnímavou reakciou školy na akútnu krízu v podobe okamžitej a krátkodobej odbornej pomoci a podpory pri zvládaní krízy (práca s emóciami a následne stabilizácia) s cieľom zaistenia psychologického bezpečia a posilnenia zvládacích (copingových) a adaptačných mechanizmov. Môže byť poskytovaná jednotlivcovi, skupinám (školská trieda/y, rodina), na úrovni celej školy.
7. Krízová intervencia je okamžitou pomocou s cieľom redukovať ohrozenie a vytvoriť intenzívny kontakt s dotknutou osobou v rámci individuálneho prístupu.
8. Podnetom na krízovú intervenciu môže byť aj problémové správanie žiakov mimo budovu školy a v čase mimo školského vyučovania a podujatí organizovaných školou, aj keď škola po právnej stránke nenesie zodpovednosť za tieto skutky a udalosti
Čl. 2
ZDROJE AKÚTNEJ KRÍZOVEJ SITUÁCIE A JEJ OBETE
1. Zdrojom akútnej krízovej situácie s dosahom na jednotlivca, triedu, školu môže byť najmä:
- strata rodiča, súrodenca, blízkej osoby – smrť žiaka, ktorý školu navštevoval; smrť učiteľa alebo zamestnanca, ktorý v škole pracoval; špecifickým prípadom je smrť žiaka alebo pedagogického/odborného zamestnanca v škole; nepriamo súvisiaca s prostredím školy: smrť žiaka alebo učiteľa napr. v dôsledku dlhodobej choroby, nesúvisiaca priamo s prostredím školy: smrť blízkej osoby, ktorá bola blízkou osobou žiaka alebo učiteľa;
- ťaživý rozvod/rozchod rodičov, starostlivosť po ňom, striedavá starostlivosť, presťahovanie a podobne,
- syndróm CAN (týranie, zneužívanie, zanedbávanie dieťaťa),
- zadržanie alebo uväznenie trestne zodpovedného žiaka, rodiča, zamestnanca školy,
- diagnostikovanie ťažkého ochorenia u dieťaťa/žiaka/člena rodiny,
- tehotenstvo,
- pandémia a postcovidová kríza u dieťaťa/žiaka v rodine,
- sebapoškodzovanie, pokus o samovraždu,
- samovražda,
- únos,
- zabitie,
- násilie, šikana, kyberšikana,
- deti vojnových utečencov na škole a i.,
- znásilnenie, hromadné dopravné nehody a hromadné nešťastia v školskom prostredí (školský výlet),
- ťažké úrazy, utopenie sa,
- prírodné katastrofy,
- požiar v budove,
- vojnový konflikt, ozbrojený konflikt, streľba na pôde školy, útok zbraňou
- teroristický čin, anonymné oznámenie o uložení bomby,
- tzv. „elektronické“ násilie – žiak je konfrontovaný s krajne násilným obsahom online (napr. videozáznam brutálnej popravy, vojnových situácií či týrania na ľuďoch alebo zvieratách),
- technické havárie,
- iné extrémne náročné školské situácie a krízy, ktoré výrazne negatívne ovplyvňujú prežívanie dieťaťa/dotknutej osoby.
2. V školskom prostredí sú možnými obeťami krízovej situácie:
- Primárne obete – účastníci nešťastia, priamo exponované (zasiahnuté) obete.
- Sekundárne obete – rodina alebo blízki priatelia primárnej obete.
- Terciárne obete – pomáhajúce profesie v škole, svedkovia udalosti, preživší, inak poškodení.
Čl. 3
POSKYTNUTIE KRÍZOVEJ INTERVENCIE
1. V prípade, že vedenie školy, pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci získajú informácie o aktuálnej krízovej situácii alebo udalosti, okamžite prijímajú rozhodnutie o zabezpečení potrebnej pomoci a podpory zasiahnutým osobám.
2. Prvoradým cieľom konania zamestnancov školy je záchrana života a zdravia dotknutých osôb, privolanie záchranných zložiek, poskytnutie prvej pomoci, naplnenie potreby bezpečia (fyzické i psychické – emocionálna podpora), kontakt s najbližšími, zabezpečenie informovanosti a distribúcie informácií zúčastneným osobám, získanie kontroly nad situáciou.
3. Pri riešení krízovej situácie, ktorá je sprevádzaná zranením alebo úmrtím, je ďalej potrebné postarať sa o toho, kto zranenú alebo mŕtvu osobu našiel (nezostať sám), uvoľniť priestor pre záchranné zložky a políciu, pri nešťastiach v dôsledku násilného konania zabezpečiť, aby nedošlo k ovplyvňovaniu svedkov pred príchodom polície. Je potrebné sa postarať o celý kolektív triedy, ktorej žiakovi alebo učiteľovi sa stalo nešťastie.
4. Pri náhlom útoku osoby alebo osôb, ktoré sa použitím zbrane snažia zraniť alebo usmrtiť osoby vo svojom okolí, je zo strany zamestnancov školy a žiakov školy potrebné realizovať útek do bezpečia – učitelia vyvedú žiakov a deti bezpečne z budovy a v prípade, že to nie je možné, zvolí sa vhodná forma úkrytu, kde je možné sa zamknúť, zabarikádovať a pod.
5. O rozsahu a spôsobe poskytnutia krízovej intervencie a následných podporných opatrení rozhoduje poskytovateľ krízovej intervencie a kompetentní pracovníci integrovaného záchranného systému.
6. Pri krízovej intervencii a pri preventívnych činnostiach realizovaných školou alebo zariadením poradenstva a prevencie sa nevyžuje informovaný súhlas zákonného zástupcu. Informačná povinnosť zo strany školy smerom k zákonným zástupcom o zrealizovaní krízovej intervencie alebo preventívnych aktivít zostáva zachovaná, pričom zákonný zástupca v zmysle § 144 školského zákona má právo byť informovaný o postupe školy a výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
Čl. 4
POSKYTOVATELIA KRÍZOVEJ INTERVENCIE
1. Krízovú intervenciu môžu poskytovať:
- Školský psychológ (pokiaľ nie je osobne zasiahnutý udalosťou) – v zmysle § 24 ods. 2 písm. a) a d) zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov krízovú intervenciu poskytuje školský psychológ v rámci psychologickej intervencie a zároveň krízovú intervenciu zameranú na podporu duševného zdravia detí, žiakov a učiteľov v školách. Je žiaduce, aby tento zamestnanec mal absolvované špecializačné vzdelávanie v oblasti krízovej intervencie. Školský psychológ participuje na krízovom manažmente školy pre rôzne krízové situácie, ktoré sa môžu objaviť, aby v prípade potreby dokázal poskytnúť potrebnú pomoc a podporu pre žiakov, ktorí to budú potrebovať.
- Odborní zamestnanci školy a členovia školského podporného tímu (napr. školský špeciálny pedagóg, sociálny pedagóg, liečebný pedagóg), ak absolvovali Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky akreditované špecializačné vzdelávanie – výcvik v oblasti krízovej intervencie.
- Zariadenie poradenstva a prevencie – centrum poradenstva a prevencie alebo špecializované centrum poradenstva a prevencie, prednostne tí jeho odborní zamestnanci, ktorí absolvovali vzdelávanie v krízovej intervencii.
- Ďalší relevantní poskytovatelia krízovej intervencie – organizácie a inštitúcie, ktorých zoznam, základná charakteristika a kontakty sú uvedené v prílohe č. 1 tejto smernice.
2. Školský psychológ s absolvovaným výcvikom krízovej intervencie zabezpečuje v zmysle odporúčaných procesných štandardov (Štandard – realizácia krízovej intervencie – skupinová forma a individuálna forma, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, 2020) špecifickú agendu v týchto oblastiach:
- prevencia (presadzovanie bezpečných škôl);
- príprava krízových plánov;
- vzdelávanie pedagogických a ďalších odborných zamestnancov v škole;
- realizácia krízovej intervencie v spolupráci s príslušným zariadením poradenstva a prevencie;
- poskytovanie „post“ intervencie (neskoršej);
- plánovanie, posúdenie vplyvu udalosti, poradenstvo, podporné konzultácie, screening zameraný na mapovanie, kto ďalší v rámci školy potrebuje krízovú intervenciu;
- realizuje vzdelávanie a osvetovú činnosť vedúcim zamestnancom, zameranú na potrebu a opodstatnenie krízovej intervencie ako účinného nástroja pre prevenciu posttraumatickej
stresovej poruchy.
3. V prípade, že dôjde k úmrtiu žiaka školy zo zdravotných dôvodov alebo v prípade úrazu, školský psychológ poskytuje konzultácie učiteľom o tom, ako s deťmi o smrti žiaka hovoriť, ako viesť rozhovor s pozostalými rodičmi, v prípade záujmu sprevádza učiteľov do tried, poskytuje podporu trúchliacim pedagógom a v prípade potreby aj intervenciu spolužiakom zomretého žiaka.
Čl. 5
PREVENCIA VZNIKU KRÍZOVÝCH SITUÁCIÍ
1. Prevencia v podobe budovania bezpečnej atmosféry vo vnútri školy je základom dobrej adaptácie a zvládania náročných situácií.
2. V rámci prevencie a pri prežívaní akútnej osobnej krízy pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci vo vzťahu k žiakom reflektujú a včasne identifikujú reakcie na závažný stres a citlivosť voči rizikovým prejavom. Ide najmä o nasledovné skutočnosti:
- akákoľvek zmena v správaní, vyhýbavé správanie a rigidita,
- vyjadrenia o pocite beznádeje a osamelosti,
- vyjadrenia, že nemá dôvod ďalej žiť,
- výraznú zmenu stravovacích a spánkových návykov,
- konzumáciu alkoholu, omamných a psychotropných látok,
- nelátkové závislosti (napr. netolizmus, nomofóbia),
- vyhýbanie sa sociálnym interakciám s ostatnými alebo rizikové (problémové) správanie,
- prejavy hnevu,
- depresia, pocity úzkosti alebo rozrušenie,
- iné psychosomatické prejavy,
- apatia,
- prudké zmeny nálad,
- vyjadrenia o samovražde ako o východisku,
- zmeny vo vzdelávacích výsledkoch a v správaní,
- zmeny v prístupe k plneniu školských povinností,
- strata záujmu o aktivity, ktorým sa venovali,
- sebapoškodzovanie,
- zhoršenie sociálnych vzťahov,
- záškoláctvo,
- každé správanie, ktoré nie je typické pre dané dieťa a trvá niekoľko dní alebo dlhšie,
- zvýšená potreba oponovať,
- dramatická zmena priateľov alebo náhla zmena vzhľadu,
- obdiv k násiliu, prezentácia extrémistických, rasistických, antisemitských a xenofóbnych názorov na internete, kladenie si rečníckych otázok typu: „Aké by to bolo, keby som niekoho zabil?“,
- ďalšie prejavy, napr. rôzne sociálno-patologické javy.
3. Všetci zamestnanci školy sa v rámci prevencie usilujú o vytváranie atmosféry dôvery a psychologického bezpečia, podporujúc duševné zdravie žiakov a zamestnancov školy.
4. Škola pravidelne vyhodnocuje možné zdroje rizík v súvislosti so zaisťovaním bezpečia žiakov i personálu školy, a to v bežných i mimoriadnych podmienkach. Monitoruje klímu v triedach i celej škole a všíma si zabezpečenie priestoru školy, a to tak voči vniknutiu cudzích osôb, ako aj voči nežiaducemu správaniu žiakov. Starostlivé monitorovanie prejavu žiakov je dôležité aj preto, že ich psychická kríza môže byť oveľa hlbšia, ako to na prvý na pohľad môže vyzerať a žiaci často o pomoc žiadajú až vo chvíli, keď zlyhali dostupnejšie riešenia.
5. Akékoľvek konflikty v škole sa riešia cestou mediácie a nenásilnej komunikácie.
6. Triedni učitelia oboznámia všetkých žiakov školy o anonymných linkách pomoci a odborníkoch, s ktorými môžu komunikovať aj o najcitlivejších témach a ktorých pomoc môžu vyhľadať, aby sa cítili prijatí a v žili v pocite bezpečia. Žiaci sú zo strany pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov motivovaní k vyhľadaniu pomoci a podľa možností túto pomoc hľadajú spoločne.
7. Do vzdelávacích aktivít sú priebežne zaraďované aktivity zvyšujúce kompetencie žiakov v oblasti konfrontácie s vážnymi životnými situáciami (poskytovanie prvej pomoci, sprostredkovanie pomoci ľuďom v problémoch, ako sa zachovať v úlohe obete alebo svedka trestného činu a pod.).
8. Riaditeľ školy v pláne profesijného rozvoja na príslušný školský rok garantuje realizáciu príležitostí vzdelávania v téme krízovej intervencie, ak takéto akreditované vzdelávania bude možné absolvovať.
9. Vedenie školy podporuje pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v ich zaškolení v problematike straty, problematike smútenia u dieťaťa a primeranej komunikácie v týchto oblastiach.
Čl. 6
POVINNOSTI RIADITEĽA ŠKOLY, VEDENIA ŠKOLY A ĎALŠÍCH PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV A ODBORNÝCH ZAMESTNANCOV
1. Vo vzťahu k riešeniu krízovej situácie, ktorej aktérmi sú pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci, riaditeľ školy má povinnosť zabezpečiť výkon práva pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov uvedených v § 3 ods. 1 písm. b) zákona č. 138/2019 Z. z. Zásady realizácie práva na ochranu pred sociálno-patologickými prejavmi v správaní vedúcich pedagogických zamestnancov, vedúcich odborných zamestnancov, ďalších zamestnancov, zriaďovateľa, zákonných zástupcov, iných fyzických osôb alebo právnických osôb sú rozpracované v pracovnom poriadku školy.
2. Riaditeľ školy a zamestnanci školy sú povinní poskytovať súčinnosť orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (napr. § 93g, § 94 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
3. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec bezodkladne požiada príslušné centrum poradenstva a prevencie o výkon odbornej činnosti vo vzťahu k dieťaťu alebo deťom, ktoré sú žiakmi školy a ktoré sa ocitli v stave osobnej krízy alebo boli zasiahnuté tragickou udalosťou.
4. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec v prípade potreby požiada príslušné špecializované centrum poradenstva a prevencie o výkon odbornej činnosti v rozsahu poradenstva, metodickej činnosti alebo supervíznej činnosti pre školský podporný tím, pedagogických zamestnancov alebo pre odborných zamestnancov zasiahnutých krízovou situáciou vyžadujúcou krízovú intervenciu.
5. Na úrovni školy je riaditeľ školy zodpovedný za vytvorenie krízového intervenčného tímu. Podľa závažnosti udalostí alebo okolností konkrétnej situácie poverí odborného zamestnanca školy s absolvovaným vzdelávaním v oblasti krízovej intervencie koordinovaním činnosti krízového intervenčného tímu. Ak takýto odborný zamestnanec nebude k dispozícii, o koordináciu činnosti riaditeľ školy požiada príslušné centrum poradenstva a prevencie.
6. Hlavnými úlohami krízového tímu sú:
- Zistiť, či sú žiaci a zamestnanci školy v bezpečí.
- Skontrolovať všetky bezpečnostné postupy školy.
- Skontrolovať prítomnosť žiakov v škole alebo na podujatí organizovanom školou.
7. Škola má k dispozícii miestnosť, v ktorej sa krízový tím môže schádzať a informovať o svojej činnosti žiakov, ktorí sa mu môžu zveriť so svojimi obavami a problémami. Informácie treba podávať opatrne a vecne s ohľadom na riziko vyvolania strachu a paniky.
8. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri vzniku krízovej (traumatizujúcej) udalosti vyžadujúcej si krízovú intervenciu kontaktuje zriaďovateľa, priebežne informuje aj radu školy, zástupcu školského parlamentu, ak je zriadený a podľa uváženia aj radu rodičov.
9. Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec je zodpovedný za zhromažďovanie a overovanie relevantných informácií a ich komunikáciu smerom k žiakom, rodičom, médiám a verejnosti tak, aby boli rešpektované etické zásady a princípy, práva dotknutých osôb a nebolo marené prípadné vyšetrovanie.
10. Za komunikáciu školy s médiami zodpovedá riaditeľ školy alebo ním poverený zamestnanec, ktorý ako jediný bude poskytovať médiám informácie. Komunikáciu s médiami je potrebné vopred konzultovať so zriaďovateľom školy.
11. Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci sú povinní chrániť žiakov pred komunikáciou s médiami s ohľadom na ich možný tlak pri hľadaní informácií, možnosť skresľovania faktov i možné komentáre na sociálnych sieťach, ktoré môžu byť veľmi zraňujúce. V tomto smere sa zohľadňuje väčšie riziko sekundárnej traumatizácie, využijúc právo neposkytnúť rozhovor a s akcentom na skutočnosť, že žiakovi môžu médiá položiť otázku len v prítomnosti dospelej osoby (zákonného zástupcu).
12. Po príchode krízového intervenčného tímu do školy (zvyčajne 36 – 48 hodín) riaditeľ školy s podporou odborných zamestnancov a členov školského podporného tímu, ak je zriadený, zabezpečuje výkon krízovej intervencie podľa potrieb a požiadaviek poskytovateľa krízovej intervencie. Po poskytnutí krízovej intervencie poverený zamestnanec školy participuje na procese zisťovania spätnej väzby od dotknutých osôb s cieľom optimalizovať procesy stanovené krízovým intervenčným plánom školy.
13. Formy krízovej intervencie v podobe každodennej práce školského podporného tímu, výkonom pracovnej činnosti školského psychológa pokračujú aj po odchode krízového tímu z triedy/školy. Všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci sú povinní plniť úlohy spojené s podporou žiakov podľa odporúčaní krízového intervenčného tímu.
Čl. 6
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
1. Riaditeľ školy preukázateľne oboznámi každého pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca s touto smernicou.
2. Smernica bola prerokovaná na zasadnutí pedagogickej rady dňa .... (doplniť dátum).
3. S obsahom tejto smernice triedni učitelia oboznámia aj žiakov a zákonných zástupcov žiakov.
4. Každý pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec zodpovedá za dodržiavanie pravidiel a princípov vyplývajúcich z tejto smernice. Nedodržanie povinností, zásad a pravidiel uvedených v tejto smernici bude považované za porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou vyvodenia pracovnoprávnych dôsledkov.
5. Výtlačok smernice je k dispozícii v zborovni školy a smernica je zverejnená aj na webovom sídle školy.
6. Smernica nadobúda platnosť a účinnosť dňom jej vydania a podpísania riaditeľom školy ____(uviesť konkrétny dátum).
Dátum a miesto vydania smernice
Podpis riaditeľa školy a pečiatka školy
Žarnovica
Príloha č. 1
KONTAKT NA LINKY POMOCI:
Anonymné linky pomoci pre deti a mládež:
OZ IPčko – internetová poradňa pre mladých, poskytuje bezplatnú anonymnú psychologickú a sociálnu pomoc denne od 7.00 do 24.00 hod. cez chat a email – https://ipcko.sk/
Inštitút osobnostného rozvoja (IOR) – individuálna aj skupinová krízová intervencia, kurzy skupinovej krízovej intervencie, terapia traumy detí, paliatívna starostlivosť a sprevádzanie detí a rodín po strate člena rodiny – https://www.ior.sk/
Krízová linka pomoci – 0800 500 333, www.krizovalinkapomoci.sk
Dobrá linka – www.dobralinka.sk
Linka detskej istoty – 116 111
Linka dôvery Nezábudka – 0800 800 566
Linka detskej dôvery – 0907 401 749, www.linkadeti.sk
Národná linka na pomoc deťom v ohrození – Viac ako nick – Národná linka na pomoc deťom v ohrození (gov.sk)
Linka pre hľadané a nezvestné deti (Ambert Alert) – 116 000
Chatové poradne:
www.ipecko.sk – Ipčko – internetová linka dôvery pre mladých ľudí
www.odpisemeti.sk – Linka detskej istoty pre deti a mladých ľudí (cez mail, chat či telefón)
https://viacakonick.gov.sk/ – Národná linka na pomoc deťom v ohrození
https://dobralinka.sk/ – Psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením
ZARIADENIA PORADENSTVA A PREVENCIE:
Adresáre zložiek systému výchovného poradenstva a prevencie » VÚDPaP (vudpap.sk)
Pri spracovaní tohto interného predpisu boli použité tieto odporúčané zdroje:
ANYALAIOVÁ, Mária – LEDNICKÁ, Jana – KRNÁČOVÁ, Zuzana a Viktor KRIŽO. 2021. Krízová intervencia v školskom prostredí. Bratislava: Inklucentrum – Centrum inkluzívneho vzdelávania, 2021. 13 s. ISBN 978-80-974157-5-4. [online] [cit. 2022-11-11] Dostupné z: Bulletin-Krizova-intervencia.pdf (inklucentrum.sk)
IŠTVÁNOVÁ, Elena. 2017. Podpora duševného zdravia detí a rodín po strate. [online] [cit. 2022-11-11] Dostupné z: PODPORA DUŠEVNÉHO ZDRAVIA DETÍ A RODÍN PO STRATE (komposyt.sk)
ŠPATENKOVÁ, Naděžda a kol. 2011. Krizová intervence pro praxi. 2. aktualizované a doplnené vydanie. Praha: Grada Publishing, 2011. 200 s. ISBN 80- 247-0586-9.
KREJČOVÁ, Lenka - MERTIN, Václav. (eds.). 2010. Pedagogická intervence u žáků ZŠ. Praha: Wolters Kluwer ČR, a. s., 2010. 308 s. ISBN 979-80-7308-347-2.
VODÁČKOVÁ, Daniela a kol. 2012. Krizová intervence. Praha. Portál, 2012. 544 s. ISBN 978-80-262-0212-7.
AKO ZVLÁDNUŤ EMOCIONÁLNE NÁROČNÉ SITUÁCIE A TRAGICKÉ UDALOSTI. Školský rok 2021/2022. Aplikačná pomôcka pre podporu duševného zdravia v školách. Vydané Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. [online] [cit. 2022-11-11] Dostupné z: Aplikačná pomôcka pre podporu duševného zdravia v školách | Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (minedu.sk)
Krízová intervencia (procesný štandard). VÚDPaP, 2020. [online] [cit. 2022-11-11] Dostupné z: Krízova-intervencia.pdf (vudpap.sk)
GAJDOŠOVÁ, Eva – MADRO, Marek – VALIHOROVÁ, Marta (eds.). 2020. Duševné zdravie v školách v kontexte kríz a krízovej intervencie. Zborník príspevkov z online medzinárodnej vedeckej konferencie. Krízová intervencia v školách. Žilina: IPV Inštitút priemyselnej výchovy, 2020. 262 s. ISBN 978-80-89902-20-0. [online] [cit. 2022-11-11] Dostupné z: Zbornik_Dusevne-zdravie-v-skolach-v-kontexte-kriz-a-krizovej-intervencie.pdf (konferenciakrizovaintervencia.sk)
§ 144 školského zákona
§ 24 ods. 2 písm. a) a d) zákona č. 138/2019 Z. z.
§ 3 ods. 1 písm. b) zákona č. 138/2019 Z. z.
§ 93g, § 94 zákona č. 305/2005 Z. z.Príloha č. 2
Krízový plán
(v súlade so štandardom odbornej činnosti Krízová intervencia, VÚDPaP) je plán postupu riešenia krízových situácií. Krízový plán pozostáva vo všeobecnosti z nasledovných hlavných bodov:
1. Všetci zamestnanci školy bezprostredne po krízovej udalosti zaisťujú bezpečie pre seba a pre druhých. Pokiaľ riziko ohrozenia pominulo, poskytujú zasiahnutým základnú psychologickú prvú pomoc.
2. Zamestnanci školy podporujú vzájomnú informovanosť. Vedenie školy v súčinnosti s intervenčným tímom informuje o tom, čo sa stalo, kedy a kto je zasiahnutý, čo sa bude diať ďalej. Školská komunita môže bezprostredne po udalosti, alebo v prvý deň po udalosti využiť podporu policajných psychológov, alebo psychosociálneho tímu (externý tím prichádzajúci z prostredia mimo školy, zvyčajne zabezpečujúci psychologickú, alebo psychosociálnu prvú pomoc na mieste, kde sa udalosť odohrala, bezprostredne po udalosti).
3. Riaditeľ školy bezodkladne kontaktuje spádové CPP a požiada o realizáciu krízovej intervencie. CPP vytvorí z odborných zamestnancov vyškolených v krízovej intervencii intervenčný tím. Vedúci tímu navštívi školu a zisťuje potreby zasiahnutej školy a dopad udalosti na školskú komunitu.
4. Vedúci krízového intervenčného tímu spolu s vedením školy koordinuje aktivity v škole, ako aj pôsobenie intervenčného tímu. Realizácia nasledujúcich aktivít krízového plánu závisí od rozsahu mimoriadnej udalosti. Intervenčný tím stabilizuje zamestnancov školy, aby boli schopní pokračovať vo svojej práci a mohli deťom/žiakom pomôcť s emocionálnou reguláciou a stabilizáciou.
5. Stabilizovaní pedagogickí zamestnanci sa vrátia do tried a umožnia deťom/žiakom hovoriť o tom, čo sa stalo. Neotvárajú tému, ak deti alebo žiaci o udalosti nevedia, a/alebo sa ich netýka. Vedenie školy koordinuje spoluprácu a súčinnosť s intervenčným tímom, rieši priebežne potreby zúčastnených a dopad udalosti na školskú komunitu.
6. Riaditeľ školy spolu s intervenčným tímom v prípade potreby vytvára a zverejní tlačovú správu. Riaditeľ školy poverí jedného zamestnanca (ak to neurobí sám), ktorý jediný je oprávnený poskytovať informácie o dianí v škole. Riaditeľ oboznámi deti, žiakov aj zamestnancov školy, že z dôvodu ochrany osobných údajov nie sú oprávnení poskytovať médiám fotografie, ani akékoľvek informácie o zasiahnutých.
7. Intervenčný tím poskytuje krízovú intervenciu (spravidla 36 - 48 hod od krízovej udalosti). Vedenie školy prostredníctvom triednych učiteľov komunikuje so zákonnými zástupcami dieťaťa alebo žiaka. Riaditeľ školy v spolupráci s intervenčným tímom vytvorí e-mail (list) pre zákonných zástupcov, kde vyjadrí ľútosť nad udalosťou, emocionálne neutrálne pomenuje, čo sa stalo, aké reakcie detí a žiakov možno očakávať a akým spôsobom môžu svoje deti podporiť.
Účasť detí a žiakov na krízovej intervencii je dobrovoľná. Zákonní zástupcovia sú dopredu informovaní e-mailom alebo inou vhodnou formou (osobne, listom a pod.) o tom, kto bude so žiakmi pracovať a poskytovať krízovú intervenciu. Nie je potrebné, aby zákonný zástupca dal súhlas s krízovou intervenciou.
8. Vedenie školy so zamestnancami školy vyhodnocuje a uzatvára udalosť. Na začiatku denne, neskôr po týždni, po mesiaci, po pol roku, po roku. Triedni učitelia úzko spolupracujú so zákonnými zástupcami pri podpore ich detí. Školský psychológ spolu so ŠPT monitoruje správanie, učenie a prípravu žiakov na vyučovanie, realizuje skupinové preventívne aktivity pre podporu zvládacích stratégií detí a žiakov, podporu odolnosti a dobrú integráciu udalosti do každodenného života. Ak škola nemá školského psychológa ani ŠPT, realizuje aktivity iný odborný zamestnanec školy. Spolu s vyhodnocovaním školská komunita zároveň udalosť uzatvára.
9. Školská komunita integruje udalosť do každodenného života. Školský psychológ podľa potreby facilituje smútkové poradenstvo pre jednotlivcov aj skupiny. Školský psychológ si všíma adaptáciu detí, žiakov a zamestnancov školy na požiadavky každodenného života, identifikuje jednotlivcov s problémami v adaptácii a s rizikom komplikovaného trúchlenia, resp. závažným duševným ochorením.
Po poskytnutí krízovej intervencie externí interventi odchádzajú a v škole zostáva ŠPT, odborný zamestnanec alebo školský špeciálny pedagóg. Učitelia zabezpečujú návrat detí a žiakov do normálnej rutiny v čo najväčšej miere. V prípade potreby je odporúčaná opakovaná intervencia po 6 týždňoch od udalosti, pre posúdenie dopadu udalosti, mieru adaptácie a využívanie zvládacích stratégií u najviac zasiahnutých detí/žiakov a zamestnancov školy.
Podporné opatrenia realizuje školský špeciálny pedagóg a/alebo odborný zamestnanec školy, v spolupráci s centrom poradenstva a prevencie, alebo odborný zamestnanec centra poradenstva a prevencie. Pri realizácii podporného opatrenia školský špeciálny pedagóg a odborní zamestnanci v prípade potreby spolupracujú s pedagogickými zamestnancami. Podmienkou na realizáciu krízovej intervencie v školskom prostredí je absolvovanie akreditovaného vzdelávania v krízovej intervencii a nadobudnutie potrebných kompetencií pre prácu s detskou skupinou.
Príloha č. 3
Kontrolný zoznam pre riaditeľa (deň prvý)
- Zhromaždite fakty: čo sa stalo, kedy, ako, kde, kto je zranený, alebo mŕtvy
- Vyžaduje udalosť pomoc psychológov CPPPaP?
- Koho potrebujem zavolať? Týka sa to aj ďalších škôl? Kontaktujte KŠÚ, CPPPaP, zriaďovateľa, Radu školy a Radu rodičov, Žiacky parlament
- Vytvorte krízový tím
- Nechajte vytlačiť letáky pre žiakov
- Zabezpečte dozor žiakom
- Schváľte komunikáciu udalosti na web. stránke školy
- Zvolajte stretnutie personálu
- Identifikujte zraniteľných žiakov aj personál
- Načrtnite stanovisko pre médiá
- Pripravte sa na stretnutie s médiami
- Načrtnite list pre rodičov
- Stretnite sa s krízovým tímom, zhodnoťte deň a dohodnite stretnutie nasledujúci deň ráno
- Stretnite sa s personálom
- Kontaktujte zasiahnutú rodinu, pozostalých
Zabezpečte normálnu dennú rutinu ako sa najviac dá.