Ranné kruhy
Čo je ranný kruh?
● 15 minút neformálneho a jednoduchého stretnutia „tu a teraz“ triedneho učiteľa so žiakmi, pričom táto aktivita bude zaradená riadne do povinného rozvrhu ráno raz do týždňa, od 8:25 do 8:40 ešte pred začatím prvej hodiny,
● prinášanie každodenných radostí a starostí, ranné naladenie triedy pred učením,
● vzájomné zdieľanie pocitov a potrieb (ranná cesta do školy, zlé zaspávanie, konflikty z predchádzajúceho dňa, písomka na obzore a pod.),
● postupné budovanie vzťahov od pevnej štruktúry s pravidlami po väčšiu slobodu a zodpovednosť žiakov,
● priestor, kde hrajú hlavnú úlohu autentickosť, dôvera a počúvanie (aj učiteľom), budovanie novej inkluzívnej kultúry školy,
● stretnutie, ktoré môže výrazne napomôcť vzťahom v triede, pravidlám, správaniu i učeniu.
Význam ranného kruhu:
Pozitívna sociálna klíma v triede
Je vedecky dokázané, že žiaci sa dokážu učivo najlepšie naučiť vtedy, keď sa v triede cítia šťastne. Túto skutočnosť si uvedomujeme aj my učitelia a snažíme sa pre dobrú atmosféru a dobré vzťahy v triede urobiť maximum. A tak sa súčasťou ich každodenného vyučovania stane ranná komunita (ranný kruh). Sedenie v kruhu umožňuje zmierniť negatívne rysy tradičného usporiadania tried, keď žiaci na seba dobre nevidia a nepočujú sa a nemôžu tiež nadväzovať dobrý zrakový kontakt. Keď žiaci sedia v kruhu, dobre na seba vidia a môžu sa navzájom oveľa lepšie vnímať. Nemusia sedieť len na stoličkách, ale aj na koberci alebo vankúšoch.
V čom spočíva podstata rannej komunity?
Komunita je pravidelne sa schádzajúce spoločenstvo žiakov a učiteľa, ktoré sa navzájom delí o svoje skúsenosti, zážitky a pocity. Žiaci i učiteľ sedia spolu v kruhu, majú vzájomný očný kontakt a môžu nerušene komunikovať, čo výrazne rozvíja ich komunikačné zručnosti a precvičuje schopnosť aktívneho počúvania. Kruh vyjadruje rovnocennosť vzájomných, vzťahov, nemá začiatok ani koniec, všetci sedia v približne rovnakej výške. Všetci, teda učiteľ aj žiaci, sú v rovnocennej pozícii. Ranné komunity nenásilne preladia deti na vyučovanie tým, že im umožňujú vyjadrovať svoje pocity a vytvoria nenásilnú motiváciu smerom k učeniu. Možnosť bez obáv vyjadriť svoj názor rozvíja sebadôveru detí a vytvára predpoklad pre efektívne učenie sa. V triede sa vytvárajú vzťahy dôvery, posilňujú sa celoživotné pravidlá spolužitia. Učiteľ uplatňuje partnerský prístup, jeho úlohou je pozitívne podporovať žiakov, pričom je však potrebná dôslednosť pri dodržiavaní dohodnutých pravidiel, a to najmä aktívne počúvanie, dôvera, vzájomná úcta, pravdivosť v slovách a činoch. Žiaci sa naučia navzájom sa oslovovať, prijímať kritiku a učia sa trpezlivosti. Ranný komunitný kruh pomáha tiež predchádzať šikanovaniu.
Komunita končí reflexiou a oceňovaním. Otázky zamerané na reflexiu môžu byť napríklad tieto: Čo som si uvedomil? Ako som sa cítil? Čo máme spoločné?
Žiaci môžu vysloviť napríklad i tieto vety: „Oceňujem Renátu, že sústredene celý čas počúvala a neskákala do reči.“ „Páčilo sa mi, že Janko bol úprimný a povedal nám aj o svojom neúspechu.“
Pravidelné uskutočňovanie komunity výrazne ovplyvňuje sociálnu klímu v triede.
Aby práca v kruhu fungovala, musia byť dohodnuté pravidlá:
1. Rozpráva vždy iba jeden človek, ostatní pozorne počúvajú.
2. Žiak čaká, kým bude môcť rozprávať.
3. Keď niekto nechce rozprávať, nerozpráva.
4. To, čo iný rozpráva, nehodnotíme a nekomentujeme.
5. Keď dorozprávame, odovzdáme slovo spolužiakovi alebo učiteľovi.
6. O nikom nerozprávame nepravdivo, nikoho neurážame, nevysmievame sa mu, neprezrádzame nevhodné veci.
7. To, čo sa povie v komunitnom kruhu, sa nerozpráva v inej komunite ľudí.O čom sa môžete rozprávať v komunitnom kruhu?
Učiteľ sa môže rozprávať so žiakmi hneď ráno napríklad o tom:
- čo sa komu včera páčilo alebo nepáčilo,
- čo kto včera robil,
- čo kto včera chcel robiť, ale nestihol to,
- čo by chcel dnes zažiť, po čom najviac túži,
- prečo ste boli smutní alebo veselí.
Komunitný kruh je aj výborná metóda, ktorá pomáha riešiť konfliktné situácie. Napríklad, keď sa v triede vyskytne nejaký problém, učiteľ si so žiakmi sadne do kruhu a môžu sa spoločne o probléme porozprávať a pokúsiť sa nájsť riešenie.