• KRITÉRIÁ A HODNOTENIE ROČNÍKOVÉHO  PROJEKTU PRE ŽIAKOV 4. ROČNÍKA

Cieľom projektovej metódy je aktivizácia žiakov zohľadňujúca záujmy a vekové osobitosti žiakov s dôrazom na rozvoj komunikačných, organizačných, životných zručností a schopností. Prostredníctvom ich rozvoja je podporované správanie a konanie, ktoré pomáha zvyšovať školskú výkonnosť a úspešnosť v reálnom živote .

1. Charakteristika ročníkového projektu:

• organizácia práce – žiak sa učí organizovať, ako bude pri riešení projektu postupovať a pod vedením triedneho učiteľa, respektíve rodiča, sa učí plánovať;
          • orientácia na cieľ – projekt nie je aktivita s otvoreným koncom, to znamená, že výsledkom je konkrétny výstup;
          • orientácia na produkt – konkrétny výrobok, dielo, objav je hmatateľným výsledkom práce žiaka; tento produkt sa bude na konci projektu hodnotiť;
          • medzipredmetové vzťahy – projekt má prepojenie na reálny svet a iné predmety, vyžaduje skúsenosti z rôznych oblastí;
          • dôraz na praktickú činnosť – je to forma učenia sa vlastnou aktivitou, orientácia na záujmy zúčastnených – kľúčová je motivácia a vnútorná motivácia – dôležité je, aby žiaci prijali projekt za svoj;
          • situačný aspekt – projekt často vyplynie z určitých okolností a realizuje sa tiež vzhľadom na určité okolnosti;
          • sociálne učenie sa – pri zadávaní projektu, priebežnej komunikácii s učiteľom či záverečnom hodnotení výsledného produktu prebieha veľa sociálnych interakcií medzi všetkými zúčastnenými.

2. Téma ročníkového projektu

Tému práce si zvolí žiak samostatne s prihliadnutím na svoje záujmy, obľúbenú činnosť, schopnosti a možnosti. Svoju vybranú tému a názov ročníkového projektu oznámi žiak triednemu učiteľovi najneskôr do konca októbra príslušného školského roka. Po tomto termíne je možné tému a názov ročníkovej práce zmeniť len v odôvodnených prípadoch, po konzultácii (dohovore) s triednym učiteľom . Triedny učiteľ je zodpovedný za to, že každý žiak v triede bude mať do stanoveného termínu zvolenú tému projektu.

3. Formy ročníkovej práce

Súčasťou ročníkového projektu je výstup, ktorý môže mať rôzne formy napr.: trojrozmerný model, pomôcky (konštrukcia a vlastný popis), veľkoplošný plagát (nákresy, fotografie a popis), videonahrávka a popis, experiment, Powerpoint prezentácia, hudobná prezentácia, pohybová aktivita, dramatizácia, charitatívny projekt, rozhovor, remeselný výrobok, bádateľský projekt.

4. Pomoc učiteľa

Triedny učiteľ oboznámi žiakov s podmienkami vypracovania ročníkového projektu, môže im poskytnúť pomoc pri výbere témy a jej formulácii, priebežne ich povzbudzuje, podporuje, radí, pripomína termíny. Tvorba ročníkového projektu nie je súčasťou aktivít vyučovacích hodín.

Žiak môže konzultovať s ktorýmkoľvek učiteľom, ktorého požiada o pomoc. Posledná konzultácia  bude zameraná na precvičovanie prezentačných zručností pred spolužiakmi. Ročníková práca je výsledkom domácej práce, podporenej konzultáciami počas vyučovania vo vyhradenom čase.

5. Pomoc rodiča

Pomoc rodičov je zameraná na motiváciu detí, ich podporu, pripomínanie a rady, spoločnú návštevu múzeí, knižníc, výstav a pod., ale aj na poskytovanie literatúry, sprístupnenie internetu, vytvorenie podmienok na písanie práce. Rodič zabezpečuje aj technickú pomoc a materiál – podľa zvolenej formy výstupu.

6. Prezentácia ročníkových projektov

Prezentácia projektov bude prebiehať v mesiaci máj. Žiaci odprezentujú svoju prácu pred spolužiakmi svojej triedy a rodičmi. Pri prezentácii sa odporúča použiť modely, pokusy, obrázky atď., prezentácia má byť samostatná a plynulá, jej dĺžka je približne 5 - 10 minút.

Projekty majú mať motivačný charakter a žiakov majú motivovať do ďalšej práce.

7. Hodnotenie ročníkových projektov

Hodnotiť sa bude:
          - náročnosť práce,
          - vhodnosť a primeranosť témy,
          - vypracovanie – celkový dojem,
          - aktuálnosť, zaujímavosť, grafická úprava,
          - vlastný prínos – názory, myšlienky, zaujatie postoja,
          - ústna prezentácia – samostatné rozprávanie o svojej práci,
          - originalita – nápad, spôsob spracovania,
          - odbornosť – výsledok samostatnej práce, nielen spracovanie informácií z internetu.

Každý žiak dostane certifikát o vypracovaní a prezentácii svojho projektu. Najlepšie projekty budú ocenené vecnou cenou.

8. Pozitíva ročníkového projektu:

• žiaci sa učia správne používať pojmy súvisiace s témou, učia sa aktívne klásť otázky, používať fakty, v rámci diskusie rozvíjať schopnosť počúvať názory a postrehy iných, zlepšiť písomný a grafický prejav;
          • postupne sa učia vyhľadávať informácie na internete a posúdiť vhodnosť obsahu;
          • získavajú kompetenciu naučiť sa učiť, na základe vlastných poznatkov vlastnou analýzou, učia sa presadzovať vlastné postoje, predstavy, vnútorne sa motivovať, pracovať na „vlastnom“;
          • rozvíjajú slovnú zásobu s využitím slov cudzieho pôvodu, resp. slov iného jazyka;
          • podporujú svoju iniciatívu a podnikavosť, rozvíjajú fantáziu, tvorivosť, učia sa vyjadriť svoj názor atď.

9. Príklady a námety na projekty

Charitatívna akcia

Komunitný projekt

Ekologický projekt – domčeky pre hmyz