• Tajný život vody v ZŠ A. Kmeťa

• Zem je jediná zo všetkých planét slnečnej sústavy, na  ktorej je život. Tajomstvom tohto zázraku je voda. Z dôvodu znečistenia životného prostredia a preľudnenia niektorých štátov, sa priemerné množstvo sladkej vody na obyvateľa znižuje. Problémy týkajúce sa vody boli podnetom pre Občianske združenie CEEV Živica Bratislava na vypracovanie projektu Tajný život vody, do ktorého sa zapojila aj naša škola.

Realizačný tím projektu v zložení pani učiteľka Mgr. Mária Gregorová a žiačky deviateho ročníka Rebeka Majsniarová a ôsmeho ročníka Viktória Regulyová absolvoval dva kurzy k projektu pod názvom Spolu tajným životom vody a Hlasno a zVODNE.

Všetko to, čo sme sa na kurzoch naučili a dozvedeli, sme odovzdali našim spolužiakom z druhého stupňa formou  rovesníckeho vzdelávania . Prostredníctvom rôznych aktivít, ako napr. tanca, ochutnávky vody, kvízov, mini testov a videa si žiaci rozšírili vedomosti o využití a znečistení vody a jej nutnom šetrení pre prežitie všetkého živého. Pri vzdelávaní sme sa nielen učili, ale aj zabávali a zažili veľa srandy.

Poslednou úlohou projektu bol „Akčný deň“ zameraný na vyčistenie brehov a okolia miestneho rybníka na Muchovom vŕšku. Predchádzala mu beseda s rybárom, od ktorého sa žiaci dozvedeli o zakladaní rybníkov, o živote v ňom a o prínose samotného rybníka.

18.marca 2016 sa nám v spolupráci s členmi Rybárskeho združenia v Žarnovici pod vedením pána Tomáša Maslena podarilo vyčistiť brehy rybníka, pozbierať nečistoty a odpadky, poodnášať odpílené konáre.

Zapojením sa do tohto projektu sme sa nielen veľa naučili, ale utvrdili sme sa v tom, že voda je naozaj najvzácnejším zdrojom života na Zemi. Je nevyhnutné, aby sme si uvedomili, že každý jeden z nás je súčasťou  tohto života , a preto musí vodou šetriť a správne ju využívať.

Žiačky Rebeka Majsniarová a Viktória Regulyová