• Vážení rodičia!

           

          Ďakujeme Vám za prejavenú dôveru a ochotu zdieľať s nami Vaše názory a postoje k našej škole v dotazníku o škole, ktorý Ste vypĺňali na konci minulého školského roka. Vaše podnety budeme priebežne prehodnocovať, niektoré sme už zrealizovali, niektoré zrealizujeme v najbližšej dobe. Mnoho podnetov, ktoré sme dostali, sme chceli aj sami zrealizovať a teraz sme sa presvedčili, že je to tá správna cesta. Niektoré veci nám budú trvať možno trochu dlhšie, prosíme o trpezlivosť. Sú však aj podnety, ktoré teraz nevieme vyriešiť, alebo v budúcnosti ani neplánujeme riešiť. Prosíme Vás o pochopenie, že nie všetko sa dá v škole urobiť. Našou snahou je, aby sa Vaše dieťa v škole cítilo prijaté, pochopené, aby nemalo problém sa ozvať, aby vedelo vystupovať a učilo sa veci do života.

           

          (Niektoré odpovede, ktoré sa opakovali, boli upravené a prispôsobené.)

           

          Rozbor dotazníka po jednotlivých otázkach, niektoré Vaše odpovede a naše stanoviská:

           

          1. Zaujímate sa o dianie v škole?

          Rodičia sa zaujímajú o dianie v škole, má význam zverejňovať informácie na Edupage, Fb, na web stránke školy. Našou snahou je, aby informovanie rodičov bolo včasné a aktuálne.

          1. Na otázku: Myslíte si, že veci, ktoré škola robí inak (blokové vyučovanie, inovatívne vyučovacie metódy, a pod.) sú pre Vaše dieťa prínosom?   92,3 %  rodičov odpovedalo kladne.
            Budeme sa naďalej snažiť, aby naše vyučovanie Vašich detí bolo záživnejšie, aby ich škola bavila, aby sa naučili veci pre život. Preto sme sa ako jedna zo 7 škôl v našom regióne zapojili do reformy, snažíme sa do vyučovania vniesť nové prvky, vyučovanie inak, nie len klasicky.
          2. Na otázku Akú formu hodnotenia by ste na našej škole preferovali?  odpovedalo 61,5% rodičov známkou. Ale niektorí rodičia by uvítali slovne upovedomiť žiaka na to, čo robí zle a naopak pochváliť v predmetoch, kde sa zlepšuje.
            My učitelia, sa budeme snažiť, aby sme to robili častejšie, aby sme deťom vysvetlili, prečo dostal danú známku. Budeme sa snažiť brať do úvahy aj to, že niekto je lepší v písomnej forme, niekto v ústnej. Radi by sme v deťoch vzbudzovali dôveru a tak sa nám ľahšie budú riešiť prípadné nedostatky, ktoré žiak má a spoločne ich nejako formovať.
          3. 43,3% rodičov sa vyjadrilo, že by chceli, aby ich dieťa malo dobrovoľné kreatívne DÚ

          ( napr. projekty, skúmanie, bádanie, zisťovanie). Niekedy je potrebné, aby si deti daný jav doma precvičovali, pretože v škole nie je dostatok času na dôkladné precvičenie učiva, preto určite nerušíme písomné domáce úlohy, ale naším cieľom je zadávať viac kreatívnych a dobrovoľných úloh.

          1. Na otázku, či sú aktivity zamerané na duchovnú formáciu žiakov postačujúce, 84,6%

          rodičov odpovedalo, že áno. Budeme sa snažiť vyhovieť aj návrhom na zlepšenie duchovnej formácie prostredníctvom duchovnej obnovy aj za prítomnosti kňaza, posilňovať ranné kruhy, ponúknuť žiakom chaty s miništrantami alebo pre dievčatá.

          1. Na otázku, či má dieťa problém chodiť do školy, 69,2% rodičov uviedlo, že nie.

          Problémy, ktoré bránia deťom s radosťou chodiť do školy vieme riešiť len vtedy, keď o nich vieme, keď sa nám deti a rodičia zveria, že niečo nie je v poriadku. Preto budeme veľmi radi, keď nám budete dôverovať a vždy nám poviete o svojich problémoch. Boli by sme radi, keby ste k tomu viedli aj svoje deti. O problémoch môžu povedať triednym učiteľom, alebo využiť schránku dôvery, kde môžu napísať aj anonymne.

          1. 81,5% rodičov uviedlo, že ich dieťa má v škole k dispozícii dospelú osobu, ktorej

           môže dôverovať. Boli by sme radi, keby sme presvedčili 100% našich žiakov, že nám môžu v akejkoľvek situácii dôverovať.

          1. Sme radi, že našu školu vystihujú vysoké známky spokojnosti s našou prácou.

          Samozrejme, vždy je tu priestor na zlepšenie. Uvádzame %, ktoré podľa názoru rodičov vystihujú danú stránku školy:    (1-najmenej, 5 – najviac)

          Oblasť

          1

          2

          3

          4

          5

          Kvalitné vzdelávanie

          3,8

          3,8

          15,4

          38,5

          38,5

          Kresťanský duch 

          3,8

          0

          15,4

          15,4

          65,4

          Rodinná atmosféra

          3,8

          3,8

          19,2

          15,4

          57,7

          Spolupráca školy a rodičov

          3,8

          0

          19,2

          15,4

          61,5

          Technické vybavenie

          0

          23,1

          15,4

          19,2

          42,3

          Riešenie problémov

          3,8

          3,8

          30,8

          19,2

          42,3

          Vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi

          0

          11,1

          25,9

          33,3

          29,6

          Vzťahy medzi učiteľmi a rodičmi 

          0

          3,7

          22,2

          22,2

          51,9

          Záujem triedneho učiteľa o žiaka

          0

          7,7

          15,4

          15,34

          61,5

          Názory rodičov škola rešpektuje

          0

          7,7

          23,1

          26,9

          42,3

          Rodičia dôverujú učiteľom

          3,7

          7,4

          25,9

          18,5

          44,4

           

          1. 80,8% rodičov by uvítalo, ak by škola robila rôzne podujatia pre rodičov spolu s deťmi, napr. spoločné tvorenie, kvíz, stanovačka, vystúpenia, výlety, spoločný športový deň pre rodičov aj s deťmi, Vianočná beseda, prednášky na tému vzájomný rešpekt a pochopenie, zdravá výživa, hrozby sociálnych sietí, prosociálne správanie, empatia, asertívne správanie, environmentálne prednášky, vystúpenia, akcie športové, turistické, duchovné, vzdelávacie a zábavné zároveň.

          Snažíme sa pripravovať pre Vás rôzne akcie. Trochu nás mrzí, že záujem o ne sa postupne stráca, čím ďalej tým menej rodičov má záujem napr. o turistické soboty.

          Čo sa týka prednášok, budeme hľadať vhodné témy a keď nás niečo osloví, ponúkneme aj rodičom.

          1. Aká by mala byť naša škola, aby bola pre vaše dieťa ideálna? 

          (čo by v nej malo byť, ako by sa malo učiť, aké vzťahy by v nej mali byť, ...

          Aby tam dieťa chodilo rado, aby snaha a pokroky boli ocenené fér k dieťaťu a nie k systému. Aby sa vzdelávanie prelínalo naprieč predmetmi, a aby sa deti učili viac praktických vecí. Kritické myslenie, vyhľadávanie korektných informácií, hľadanie súvislostí, finančnú gramotnosť, zdravý životný štýl.

          Hlavne by to malo byt miesto, kde sa všetky deti budú cítiť dobre a šťastné.

          • toto presne je ideou reformy, takže ideme do toho.

          Vyššia úroveň anglického jazyka – neustále je problém nájsť učiteľov cudzích jazykov. Momentálne pani učiteľka robí s deťmi mnoho aktivít, aby deti angličtina bavila.

          Chceli sme robiť projekt, aby sa deti druhého stupňa stretávali aspoň raz do týždňa po škole, nakoľko sa málo socializujú v škole, nepoznajú sa v rôznych situáciách a zároveň tak nevedia kde majú medzi sebou hranice. Je dôležité aby spolu trávili čas aj mimo školy. Kde sa spolu spoznajú bližšie – sme otvorení takémuto projektu.

          Vzťahy by mali byť rešpektujúce a chápavé obojstranne, ale veľmi dobre vieme, že suplovať rodičov neviete, ale škola by mala dbať na to, aby to v nej fungovalo. Tiež ak učiteľ má so žiakom problém, je dôležité aby upozornil, dieťa, rodiča a skúsili to spolu vyriešiť. Kde vyjadria bez strachu z následkov svoj názor a urobia spoločné kompromisy k lepšiemu spoločnému vzťahu.

          Jednotná dôslednosť zo strany učiteľov vo vzdelávaní, pochopenie, rešpektovanie názorov dieťaťa, rodiča, citlivý prístup bez výsmechu a ponižovania dieťaťa pred spolužiakmi, rešpektovať potreby dieťaťa, jeho poruchy v učení, nezaťažovať ho zbytočnými úlohami... skôr sa venovať šikovným deťom.

          Telocvičňa – nevieme ovplyvniť.

          Viac cudzieho jazyka  - vyučujúca má plný úväzok a aj nadčasy.

          Zážitkové učenie, aj vonku – snažíme sa to robiť, pokiaľ je na to priestor.

          Upustiť od škatuľkovania detí, dať priestor úspechu všetkým deťom, pretože všetky deti sú výnimočné – úplne súhlasím, ale nemyslím si, že deti škatuľkujeme. Ak by mal nejaký rodič tento pocit, nech sa páči, sme otvorení akémukoľvek dialógu.

          Skôr priateľské vzťahy na báze vychovávateľ a dieťa, aby dieťa vedelo, že musí mať svoje hranice, ale aby aj bolo vedené k tomu, ak je to možné, že by sa učiteľovi zdôverilo možno aj s tým, s čím rodičom nie, skôr zdravý rešpekt, ale nie priam strach a stres z učiteľa – snažíme sa to takto robiť ako najlepšie dokážeme a pomáha nám s tým aj špeciálna pedagogička.

          Škola by mala byť hlavne o tom, že tam dieťa chodí rado, a nepovie doma, nech už túto školu skončí. Školu si vytvárate Vy všetci, ktorí tam ste. Nikdy nič nebude ideálne, pokiaľ niekto nebude sa chcieť zmeniť, a mať záujem o svoju triedu o svojich žiakov, obhajovať ich trochu, napomáhať v tom čo nevedia, dávať im trochu nádeje a vieru v seba samých, že majú na viac.  I keď musím uznať, že niekedy je to ťažké, byť v dnešnej dobe učiteľom, ale ako všetci hovoria ideme s dobou, musíme sa len prispôsobovať. Napriek tomu verím, že každý dáva maximum zo svojho ,,ja,, a spoločne nájsť tú správnu cestu, ktorá nás urobí všetkých šťastných a hlavne spravodlivých. Viac motivácie do učenia, do spolupráce navzájom.

          Ideálne prostredie na šírenie pokoja, smiechu a dobrej nálady.

          Kamerový systém, Žiaci by mali rešpektovať učiteľov,

          Ťažisko učenia nech prebieha počas hodín v škole, po škole nech majú voľno na krúžky a relax. Úlohy minimalizovať, viac hodín telesnej výchovy, v rámci výtvarnej sa učiť štrikovať , háčkovať, iné zručnosti - výborný námet, budeme sa snažiť vyskúšať aj takéto aktivity.

          Myslím že už ani lepšia nemôže byť.

          Mohla by mať viac možností doučovania – treba požiadať učiteľa, ak má rodič záujem o doučovanie.

          1. Čo by sme mali v škole zmeniť, aby sa Vaše dieťa cítilo v škole šťastnejšie?

          Menej štandardných domácich úloh, viac kreatívnych, bádateľských.

          Deti by mali byť učené väčšej spolupatričnosti a spoločnému tímovému duchu. Nemali by si zakladať na sebe - jednotlivcovi, ale mali by byť ochotne navzájom si pomáhať. Nie žalovať jeden na druhého a žalovať, kto mal alebo nemal úlohu, príp. si niečo zabudol. Deti sa dnes vyžívajú v tom, aby mohli niekoho zažalovať, len aby neboli oni sami pokutovaní- veď nech je aj niekto ďalší.... – výborný námet na rozobratie problematiky na ranných kruhoch.

          Moje dieťa je spokojné.

          Menej direktívneho prístupu, viac pochopenia jeden pre druhého, rozprávaním o svojich pocitoch, čo je komu nepríjemné vzájomne, nakoľko niekedy deti nechápu, kto sa ako a prečo k nim tak chová. (napr. Ak niekomu učiteľ nedá poznámku za to čo inému dá, tak možno treba vysvetliť, že tomu komu ju nedal je z nejakého dôvodu, lebo sa napr. štandardne slušne správa, nevyrušuje tak ma z toho výhodu, aby to nevnímali ostatní ako nespravodlivosť) Ak vie učiteľ dať poznámku, mal by vedieť dať pochvalu. V prípade že je dieťa šikovné, má na hodine urobené zadanie skôr, dať mu kľudne úlohu navyše v podobe napr. pomoci slabšiemu spolužiakovi.  Ps: toto sú moje postrehy, deti chodia do školy radi, veľmi. Len im musím veľa krát vysvetľovať postoj učiteľa ako som vyššie spomínala, mohol by im to tlmočiť sám.

          Viď vyššie, brať dieťa takéto, aké je, nájsť si k nemu cestu, hľadať v ňom hlavne to dobré, pozitívne a cielene postupne odbúravať zlé..

          Viac empatie zo strany učiteľov, väčší záujem o potreby a pocity žiaka zo strany učiteľa.

          Viacej priestoru pre deti, počúvať ich čo by chceli, ako by sa dalo inak naučiť, nech oni dajú návrh.

          • Tieto podnety všetky budeme spoločne rozoberať a snažiť sa zlepšiť v našej práci.

          Nezakazovať  loptičky a nechať ich vyhrať cez prestávky, možno ich nechať vymyslieť dáku hru a pravidlá, nech sú kreatívni.

          • loptičky majú zakázané, pretože kopú do nábytku, do stien, musíme chrániť drahú techniku

          Nekričať!  Tvorivejšie hodiny výtvarnej výchovy, iný zvonček, lepšie technické vybavenie.

          Porozprávať sa zo žiakmi osobne a bez napätia, aby vedeli, že známky sú dôležité, ale keď dostanú zlú, tak to je len chyba, ktorá sa dá napraviť a diskutovať zo žiakom dôvod prečo sa neučil, čomu nerozumel, niekedy by možno pomohlo aj namiesto zlej známky slovne dohovoriť, ale to je na učiteľoch, najlepšie vedia, čo robia veď učia celé roky, ale aj .my dospelí, keď niečo pokazíme a hneď na nás nadriadený  nezvyšuje hlas, skôr sa snažíme tú chybu nespraviť znovu, lebo si ju uvedomujeme, ale je to na zváženie.

          Ešte by som dosť poprosila triedne stretnutia rodič- dieťa- učiteľ, ktorýkoľvek predmet, ktorý žiak nezvláda a tak v trojici prísť na riešenie, otázne je či na to majú kapacitu učitelia , majú toho dosť, ale aj keď sa pani učiteľka Závadská, aj keď nemusela, zaujímala o syna ohľadom napr. Záverečnej práce, pomohlo to a keď ju odprezentovali, bola hrdá na každého žiaka ako triedna. Pre tie deti to strašne veľa znamená, a aj pre rodičov, keď niekto nemusí, ale úprimne sa snaží pomôcť, lebo cíti a vidí potenciál aj v tom najslabšom žiakovi.

          Ťažko povedať, zmeniť musíme v sebe každý niečo, aby sa konečne zmenila celá spoločnosť, škola sama zázrak nespraví, ten musí vyjsť z každého dieťaťa, jeho rodičov... Škole držím palce...

          Ako som už napísala, trochu viac tolerantní, chápaví  a viac srandovní /možno/ lebo keď učiteľ bude v pohode, tak aj deti budú ok, budú chodiť radi do školy a budú všetci spokojní

          Naše deti sú u vás šťastné a chodia radi do školy.

          Dobrovoľnosť chodenia na prestávku – toto veľmi nie je možné kvôli dozoru.

          V prípade problémov so žiakmi na hodine, riešiť to individuálne. Neriešiť to so všetkými a tým im znemožniť vzdelávanie.

          Aby do školy nechodili žiaci ktorý sa nevedia správať – do školy musia chodiť všetci.

          Ponechať ranné kruhy, ktoré pomáhajú formovať dôveru v kolektív

          Neprejavovať politický názor.

          Cíti sa v nej šťastný, vidím to na ňom každým dňom viac a viac.

          Dotazník určite nemusí byť anonymný, rada sa podpíšem. Ďakujem vám za vašu prácu a záujem meniť veci k lepšiemu. Marta Bartfay.

           

          Veľké poďakovanie vyslovujeme rodičom, ktorí sa nebáli aj podpísať a veľmi nás teší, že nás podporujete, že sa stotožňujete s našou snahou robiť v škole veci lepšie, posúvať sa stále dopredu, neučiť tak, ako učili niekedy dávno nás, ale učiť deti do života a pre budúcnosť, v ktorej budú tieto naše deti žiť.

           

          Za celý kolektív pedagógov Vám, vážení rodičia, vyslovujem úprimné Pán Boh zaplať!

          Mgr. Jana Tabernausová, riaditeľka školy

    • Kontakty

      • Základná škola Andreja Kmeťa
      • +421 45 6812956
      • Andreja Sládkoviča 24
        96681 Žarnovica
        Slovakia
      • 17060354
      • Mgr. Jana Tabernausová (RŠ)
      • Mgr. Jana Šlosiariková (ZRŠ)
      • Ing. Zuzana Beňovská (ekonom.zaakzc@gmail.com)
      • Dana Sitárová (sekretariát)
      • E0006582261
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje