• Školský semafor 2021-2022

• Aktualizovaný školský semafor k 25.2.2022

Celé znenie : ŠKOLSKÝ SEMAFOR (verzia 2.0._ 25.2. 2022)

BEZPRÍZNAKOVOSŤ

Po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich dní (vrátane víkendov a sviatkov) rodič predkladá „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka.

Žiak s príznakmi musí zostať doma. Pokiaľ rodič nevie vylúčiť príznaky, kontaktuje detského lekára.

DOMÁCE SAMOTESTOVANIE

Možnosť dobrovoľného samotestovania Ag samotestami v domácom prostredí (odporúčame 2-krát za týdeň, napr. v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy):

- každý žiak, ktorého rodič prejaví záujem, dostane 5 ks samotestov na domáce samotestovanie. Ich použitie je povinný hlásiť škole spôsobom, ktorý určí škola.

V prípade pozitívneho výsledku Ag samotestovania žiaka počas školského roka žiak zostáva doma a rodič: - kontaktuje detského lekára, ktorý mu stanoví ďalší postup,
          - oznámi škole, že žiak mal pozitívny výsledok Ag samotestu.

Do domácej karantény ide iba žiak s pozitívnym výsledkom Ag samotestu, jeho spolužiaci naďalej navštevujú školu, pokiaľ neprejavujú príznaky COVID-19.

PRERUŠENIE VYUČOVANIA V TRIEDACH

Ak sa v skole vyskytne žiak alebo pedagogický/odbomý zamestnanec pozitívny na ochorenie COVID-19, žiaci a pedagogickí/odborní zamestnanci, ktorí s nim boli v úzkom kontakte, nejde do karantény, pokiaľ neprejavujú príznaky ochorenia COVID-19. Títo žiaci musia mať 1O dní prekryté horné dýchacie cesty rúškom, avšak dôrazne odporúčame respirátor FFP2. Pedagogickí a odborní zamestnanci, ktorí prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou v rámci školy, do karanteny nejdu. Takýto zamestnanci musia mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 po dobu 1O dni.

V prípade výskytu klinických príznakov počas karantény rodič telefonicky alebo e-mailom kontaktuje detského lekára.

Ak sa osoba pozitívna na ochorenie COVID-19 vyskytne v domácnosti žiaka, zostáva v karanténe len tento žiak. Jeho trieda pokračuje v prezenčnom vyučovaní. Ak je osoba v domácnosti žiaka v karanténe (je úzky kontakt pozitívneho), žiak môže chodiť do školy do momentu, pokiaľ sa u tejto osoby nepotvrdí ochorenie COVID-19.

VÝNIMKY Z KARANTÉNY

Výnimku z karantény v prípade výskytu osoby pozitívnej na ochorenie COVID-19 v škole, v školskom zariadení a pri mimovyučovacích aktivitách si môžu uplatniť:

1)   žiaci, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní na základe pozitívneho výsledku:
          2) kompletne zaočkovaní žiaci alebo žiaci kompletne zaočkovaní a zároveň majú posilňovaciu (booster) dávku.

Za žiaka môže rodič oznámiť škole výnimku z karantény predložením „Oznámenie o výnimke z karantény“

Lekár nevydáva potvrdenie o ukončení izolácii a karantény a ani o výnimke z karantény.

Žiaci, pedagogickí a odborní zamestnanci, ktorí prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou v rámci školy do karantény nejdú, pokiaľ neprejavujú príznaky ochorenia COVID-19.

INDIVIDUALNA IZOLACIA

Individuálna izolácia je obmedzenie pohybu osoby, ktorá bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19. individuálna izolácia sa vzťahuje iba na žiakov, pedagogických a odborných zamestnancov v skole.

Ak sa v škole vyskytne žiak alebo pedagogický/odborný zamestnanec pozitívny na ochorenie COVID-19, žiaci a pedagogickí/odborní zamestnanci nejdú do karantény, pokiaľ neprejavujú príznaky ochorenia COVID-19. Tito žiaci majú nasledujúcich 10 dní prekryté horné dýchacie cesty rúškom, avšak dôrazne odporúčame používať respirátor FFP2; pedagogickí/odborní zamestnanci musia mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 po dobu 10 dní.

OSPRAVEDLNENIE DOCHÁDZKY

Rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) aj z dôvodu ochorenia.
          Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí predložiť „Potvrdenie od lekára“ od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý má vedomosť o prebiehajúcom ochorení (bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka).

Žiak po návrate z izolácie necvičí na telesnej a športovej výchove (nevykonáva fyzickú aktivitu) v priebehu 5 dní, počas ktorých má nosiť respirátor FFP2 (poprípade 24 môže byť respirátor nahradený rúškom). Je dôrazne odporúčané, aby tento žiak mal po ukončení izolácie 10 dní pokojový režim a postupný návrat k fyzickej aktivite z dôvodu dostatočného zotavenia po prekonaní ochorenia COVID-19.
          Potvrdenie od lekára môže byt' škole alebo rodičovi zaslané aj e-mailom, pokiaľ lekár nevie potvrdenie zaslať' e-mailom, mole lekár o ňom školu informovať' telefonicky.

OČR

Rodič má nárok na ošetrovné (OČR) ak riaditeľ školy alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhodol o prerušení vyučovania v triede žiaka do 11 rokov, rodič môže zažiadať o OČR priamo na webovej stránke Sociálnej poisťovne https://eformulare.socpoist.sk/sluzby/ziadosti-o-ocr alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia všeobecného lekára pre deti a dorast.

Ak rodič nechá žiaka doma na základe vlastného rozhodnutia, nárok na OČR mu nevzniká.