• Kariérová diagnostika žiakov 8. ročníka

• Centrum poradenstva a prevencie Dolná 6, 966 81 Žarnovica

Kariérová diagnostika – informácie pre žiakov a rodičov

Pomaly sa blíži deň kedy budete riešiť, kam pôjdeš na strednú školu. Nie je to ľahké rozhodnutie a závisí od neho časť tvojej budúcnosti. Centrum poradenstva a prevencie už roky ponúka svoje služby v oblasti kariérového poradenstva.

Jednou z foriem kariérového poradenstva je aj skupinová diagnostika žiakov, ktorá prebieha na škole. Vyšetrenie trvá cca 3 hodiny a pozostáva z 3 psychologických testov/ dotazníkov:

Test štruktúry inteligencie: Orientačný intelektový test, ti ukáže aké sú tvoje intelektové schopnosti, ktoré sú určitým vodítkom pri rozhodovaní o úrovni vzdelania, ktoré môžeš dosiahnuť.  Dozvieš sa orientačnú úroveň (pásmo) svojich všeobecných intelektových schopností. Nie číslo IQ. Keďže testovanie je orientačné, presné číslo inteligenčného kvocientu by mohlo byť zavádzajúce.

Osobnostný dotazník: Určite si si všimol /všimla, že kamaráti a ľudia, ktorých poznáš, sa veľmi líšia svojou povahou, vlastnosťami, schopnosťami či záujmami a tým, čo je pre nich v živote dôležité, tým, čo robia radi a čo radi nerobia. Na základe dotazníku sa dozvieš, aké osobnostné charakteristiky máš ty a ako súvisia s výberom budúceho povolania.

Záujmový dotazník: Pomôže ti zorientovať sa v tvojej hierarchii záujmov. Záujmy sú pre nás dôležité, smerujeme im svoju pozornosť, čas, aktivitu, učenie a smerujú nás aj k profesijným záujmom.

Skupinová diagnostika prebehne v 8. ročníku (máj, jún)  a konzultácie k výsledkom a  výberu strednej školy budú prebiehať v 9. ročníku (september – december). Konzultácie budú prebiehať so zákonným zástupcom v škole, v CPP Žarnovica, alebo online formou (podľa dohody).

Cieľom kariérového poradenstva je pomôcť ti sa zorientovať podľa tvojich schopností v rozhodovaní, avšak samotné rozhodnutie je na tebe.

Pre rodičov: Absolvovanie diagnostiky je dobrovoľné, nie povinné! Primárne je určené pre nerozhodnutých žiakov. Zúčastniť sa ho však môžu aj žiaci, ktorí by sa radi o sebe dozvedeli niečo viac, prípadne by si chceli odkonzultovať vhodnosť svojho výberu strednej školy. V prípade detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa pri prechode na strednú školu,  odporúča individuálne rediagnostické vyšetrenie v príslušnom poradenskom centre.

Centrum poradenstva a prevencie poskytuje aj individuálnu kariérovú diagnostiku a  kariérové poradenstvo, konzultácie pre žiakov aj rodičov ( možnosti štúdia, potreba trhu práce a i.) Objednať sa môžete na t.č. 045/6814173 alebo e-mail: pppzc1@gmail.com