• Základné informácie k podávaniu prihlášok

• Základné informácie k podávaniu prihlášok pre všetky odbory do 20.3.2024:

1. Prihlášku je možné podať dvomi spôsobmi:

a) online (cez Edupage základnej školy). Ak posiela prihlášku zákonný zástupca, je nutné následné potvrdenie hodnotenia (vysvedčenia) základnou školou. Online prihláška sa posiela na všetky stredné školy uvedené na prihláške.

b) v listinnej podobe na tlačive, alebo v spolupráci s kariérovým poradcom vytlačenú zo systému Proforient (k dispozícii kariérovým poradcom).

Prihláška v listinnej podobe by mala byť podpísaná obidvoma zákonnými zástupcami. Prihláška je platná aj s podpisom jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie.

Prihlášku je potrebné zaslať na všetky stredné školy uvedené na prihláške

2. Akýmkoľvek vybraným spôsobom sa podáva len jedna prihláška, na ktorej sú uvedené najviac dva odbory, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania ("netalentové odbory") a najviac dva odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania ("talentové odbory"). Školy sú vyplnené v poradí podľa záujmu. Poradie záujmu je informačné pre riaditeľov základných a stredných škôl, uchádzač stále bude mať možnosť potvrdiť rozhodnutie o prijatí na vzdelávanie v ktorejkoľvek zo škôl, na ktorú bol prijatý.

3. K prihláške (online, alebo listinnej) je potrebné priložiť prílohy:

a) Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, na účel schopnosti študovať zvolený študijný odbor alebo učebný odbor. Predkladá len uchádzač, ktorý má záujem o tieto odbory

b) Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky. Predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

c) Potvrdenie národného športového zväzu, že uchádzač je uvedený v zozname talentovaných športovcov. Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.

d) Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo. Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.

e) Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní. Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania.

f) Kópie vysvedčení. Predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne (v tomto prípade predkladá len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške.

g) Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži (nepovinná príloha). Predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži.

Ak bol žiak prijatý na vzdelávanie na strednej škole, zákonný zástupca písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie najneskôr do troch pracovných dní. Zvyšným školám, na ktoré bol žiak prijatí, je zákonný zástupca povinný zaslať informáciu o nenastúpení žiaka.

Proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí sa môže zákonný zástupca odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.