• Fyzika je prírodná veda, ktorá odhaľuje a opisuje zákonitosti fungovania vesmíru, od malých atómov až po obrovské galaxie.
      Slovo ,,fyzika" v starogréčtine znamená príroda. Fyzici skúmajú základné zákonitosti prírodných javov okolo nás,opisujú prejavy a vlastnosti energie,hmoty,priestoru a času.

      Základ poznania

      Fyzika je základom celého vedeckého poznania. Chémia,biológia a ďalšie vedné odbory vychádzajú z fyziky. Napríklad fyzici odhalili štruktúru atómu,čo chemikom pomohlo pochopiť,ako navzájom reagujú chemické látky. Fyzikom sa takisto podarilo vysvetliť vlastnosti a správanie energie,na základe čoho biológovia dokázali odhaliť podstatu fungovania živých organizmov. Niektorí fyzici,napríklad Albert Einstein a Isaac Newton,sa preslávili vďaka svojím objavom, ktoré mali ďalekosiahly význam.

      Energia,hmota,priestor a čas

      Na základe vlastností hmoty,energie a sily vedia fyzici vysvetliť všetky prírodné javy,od fungovania obrovských hviezd až po padanie dažďových kvapiek. Hmota je akýkoľvek predmet(teleso), na ktorý pôsobia sily. Účinkom sily sa prenáša energia z jedného telesa na druhé, čím sa mení charakter ich pohybu alebo ich tvar. Napríklad na to, aby sme mohli hodiť loptu alebo natiahnuť gumu, potrebujeme silu-dokonca aj svetlo svetiace na predmety pôsobí na ich povrch nepatrnou silou!

      Stroje

      Fyzikálne objavy nám umožňujú konštruovať stroje, ktoré silu a vynakladanú energiu využívajú na vykonávanie práce. Stroj je zariadenie, ktoré prenáša silu alebo ju nejakým spôsobom mení. Stroje nemusia byť zložité; moderné zariadenia,napríklad robot alebo motory, sa v skutočnosti skladajú z množstva jednoduchších súčastí, ktoré spolupracujú. Medzi jednoduché stroje patrí páka,koleso, skrutka,naklonená rovina a kladka.Stroje nám uľahčujú prácu tým,že malé sily premieňajú na jednu veľkú.

      Žiarenie

      Ľudia sú často zmätení z výrazu ,,žiarenie"(radiáca),pretože si ho dávajú do súvisloti s nebezpečnými časticami vystreľovanými z jadrového reaktora.Vo fyzike sa však termínom žiarenie bežne označujú svetelné vlny,teplo a ďalšie neviditeľné lúče šíriace sa celým vesmírom.Spolu tvoria elektromagnetické spektrum,skladajúce sa z druhov žiarenia,ktoré väčšinou dobre poznáme.Okrem svetla do tohto spektra patria aj rádiové vlny,ultrafialové svetlo,infračervené svetlo(teplo)a röntgenové lúče.Sú to príklady toho istého vlnenia-jednotlivé druhy sa líšia množstvom energie,ktorú prenášajú.

      Elektrina

      Vďaka objavom fyzikov skúmajúcich elektrinu a magnetické sily je dnes väčšina strojov poháňaná elektrickým prúdom.Už vedci v staroveku sledovali magnetizmus,keď si všimli,že kúsky železnej rudy sa vzájomne priťahujú.V priebehu storočí sa zistilo,že magnetizmus a elektrina spolu súvisia-toto odvetvie fyziky nazývame elektromagnetizmus.Skúma aj atómovú štruktúru a vznik žiarenia.

      Astronómia

      V istom zmysle môžeme astronómiu pokladať za vôbec prvú vedu,pretože už v staroveku ľudia pozorovali na oblohe pohyby planét,Mesiaca a Slnka.Súčasná astronómia sa stále zaoberá skúmaním hviezd,ale najmodernejšie ďalekohľady dokážu zachytiť svetlo a žiarenie z oveľa vzdialenejších oblastí vesmíru ako kedykoľvek predtým.Zákony fyziky objavené na Zemi platia v celom vesmíre.Vďaka tomu môžu astronómovia na základe svojich poznatkov pochopiť mnohé ďalšie objavy a objekty pozorované v kozmickom priestore - dokonca aj to,ako vznikol vesmír.

      https://www.zones.sk/studentske-prace/fyzika/14495-co-je-fyzika/

    • Kontakty

      • Základná škola Andreja Kmeťa
      • +421 45 6812956
      • Andreja Sládkoviča 24 96681 Žarnovica Slovakia
      • 17060354
      • Mgr. Jana Tabernausová (RŠ)
      • Mgr. Jana Šlosiariková (ZRŠ)
      • Ing. Zuzana Beňovská (ekonom.zaakzc@gmail.com)
      • Dana Sitárová (sekretariát)
      • E0006582261
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje