RUP 2024/2025
RÁMCOVÝ UČEBNÝ PLÁN pre ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským 2024/2025
Poznámky k RUP:
Rámcový učebný plán vymedzuje týždenný počet vyučovacích hodín. Jedna vyučovacia hodina má 45 minút, realizujeme aj blokové vyučovanie, kde sa spája viac vyučovacích hodín do bloku.
Školský rok trvá minimálne 33 týždňov, na tento počet týždňov je plánovaná výučba.
Voliteľné/ disponibilné hodiny sú označené červenou farbou, ktoré škola použila na dotvorenie ŠkVP, časť z nich bola použitá na vyučovacie predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do ŠkVP.
Pridané voliteľné hodiny v prvom cykle:
Cudzí jazyk – Anglický jazyk + 2 hod. – 1 hod. v 1. ročníku, 1 hod. v 2. ročníku
Človek a príroda + 0,5 hod. v 1.ročníku
Človek a spoločnosť + 0,5 hod v 1. ročníku – bude sa vyučovať každý druhý týždeň ako 1 hodina
Počet vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch a predmetoch určujú rámcové učebné plány školského vzdelávacieho programu. Charakteristiky jednotlivých vzdelávacích oblastí sú uvedené v Štátnom vzdelávacom programe. Charakteristiky jednotlivých predmetov sú súčasťou upravených cieľov a obsahu vzdelávania vymedzujúcich povinný obsah výchovy a vzdelávania v základných školách.
Anglický jazyk sa vyučuje od 1. ročníka.
Informatika sa vyučuje od 3 ročníka.
Telesná a športová výchova sa v 1. až 5. ročníku vyučuje pre chlapcov a dievčatá spoločne. V 6. – 9. ročníku sa TSV vyučuje z dôvodu obmedzených možností prenájmu telocvične v 2 skupinách zvlášť pre chlapcov a pre dievčatá.
Katolícke náboženstvo je profilujúcim predmetom katolíckej školy a vyučuje sa vo všetkých ročníkoch 2 hodiny týždenne, pričom v 1. a 2. ročníku sa vytvorí jedna skupina na vyučovanie KNB.
Voliteľné hodiny škola využije na rozšírenie a prehĺbenie obsahu učiva predmetov zaradených do ŠkVP a na zvýšenie časovej dotácie bez rozšírenia obsahu učiva predmetov zaradených do ŠkVP. Tieto vyučovacie hodiny sa využívajú na rozvoj kompetencií: osvojenie si vedomostí a nadobudnutých kompetencií, ktoré umožnia žiakom vzdelávať sa po celý život a zaujať aktívne miesto v ekonomickom, sociálnom a kultúrnom živote; zaručenie rovnakých šancí sociálnej emancipácie pre všetkých žiakov.
V navýšených hodinách využívame nové metódy a formy vzdelávania a venujeme sa aj projektovému vyučovaniu.
V prvom ročníku, ktorý postupuje podľa kurikulárnej reformy zatiaľ škola uprednostňuje, že sa vzdelávacie oblasti štruktúrujú do samostatných predmetov.
Pri prestupe žiaka ako prijímajúca škola v prípade zistených odlišností zohľadníme žiakovi ich kompenzáciu spravidla v priebehu jedného školského roka. Starostlivosť o žiaka je zabezpečená Školským podporným tímom. Pedagogický asistent je súčasťou edukačného procesu v každej triede v súlade s podpornými opatreniami. Podľa tohto rámcového učebného plánu sa vzdelávajú aj žiaci so zdravotným znevýhodnením.
Škola realizuje raz ročne v každom ročníku prvého a druhého cyklu didaktické hry.
V každom ročníku 3. cyklu účelové cvičenia. Jeden vyučovací deň predstavuje v 1. cykle päť vyučovacích hodín, v 2. a 3. cykle šesť vyučovacích hodín.
Od 7. ročníka učebný plán dáva možnosť výberu druhého cudzieho jazyka. Nakoľko o druhý CJ neprejavilo záujem nadpolovičná väčšina zákonných zástupcov, druhý CJ nevyučujeme. Vychádzame zo záujmu rodičov a personálnych možností školy.
Škola plní rozsah vyučovania Telesnej a športovej výchovy započítaním hodín, ktoré sa vyučujú formou: športových výcvikov, pohybových aktivít v prírode, pohybových aktivít organizovaných v škole mimo vyučovacích hodín a v ŠKD v jednotlivých ročníkoch nasledovne: 1.- 4. ročník: didaktické hry, pohybové aktivity v ŠKD, tematický deň – Deň pohybu, základný plavecký výcvik, lyžiarske športové popoludnia, 3 krát do týždňa cez veľkú prestávku 15 minút pohybové aktivity pod dozorom učiteľov, týždeň športu, 5. – 9. ročník: zdokonaľovací plavecký výcvik, účelové cvičenie, tematický deň – Deň pohybu, 3 krát do týždňa cez veľkú prestávku 15 minút pohybové aktivity pod dozorom učiteľov, týždeň športu .
Škola realizuje počas prvého týždňa 3 Adaptačné dni na adaptáciu žiakov 1. ročníka na nový školský rok.
Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením a žiakov s nadaním v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania v spolupráci so ŠPT, s CPP a podľa katalógu podporných opatrení.
Škola realizuje každý utorok pred vyučovaním 20 minútový povinný ranný kruh. Ranné kruhy dotvárajú školský vzdelávací program tak, aby podporili dosiahnutie stanovených cieľov vzdelávania.
Škola v prírode sa realizuje v rámci 1.cyklu v periodicite 2-3 roky v závislosti od počtu žiakov v daných ročníkoch a záujmu zákonných zástupcov žiakov.
Okrem 1. ročníka sú všetky predmety klasifikované známkou.