Vyzerajú ako žuvačky ale nikotínu majú viac ako cigarety.
Nikotínové vrecká patria medzi výrobky obsahujúce nikotín, a teda nemali by ich užívať osoby mladšie ako 18 rokov. Ľudia ich užívajú ako alternatívu fajčenia cigariet.
Obaly sú na prvý pohľad na nerozoznanie od cukríkov alebo žuvačiek. V obchodoch sú pestrofarebné plastové škatuľky v tvare puku najčastejšie vystavené blízko pokladníc vedľa drobných cukroviniek. Zohnať ich môžete aj v kamenných trafikách ale bežne aj na internete. Konzumentov lákajú nielen pestrým obalom, ale aj príchuťami. Okrem mentolu či mäty sú k dispozícii aj príchute koly, tropického ovocia, vanilky, či dokonca gumených cukríkov. Ďalej obsahujú vlákna celulózy, zvýrazňovače chuti, xylitol, umelé sladidlá, konzervačné látky atď.
Že ide o produkt s vysokým obsahom nikotínu, sa zvyčajne dozviete až zo zadnej strany škatuľky. A nikotín je vysoko návyková látka!
Biele vrecúška v tvare a veľkosti žuvačkového dražé neobsahujú tabak, ale vyabstrahovaný nikotín v rôznych množstvách. Najslabšie vrecúška dostupné v obchodoch alebo na internete obsahujú 4 - 7 mg nikotínu, najsilnejšie 50 mg. To je už dávka, ktorá môže viesť k otrave nikotínom aj u dospelého človeka s hmotnosťou 70 kilogramov. Ako letálna dávka sa považuje hranica 30 - 60 mg čistého nikotínu. Pokiaľ sú na trhu dostupné vrecká s obsahom až 50 mg nikotínu v jednom vrecku, hrozí predávkovanie, ktoré vedie do bezvedomia, dokonca k smrti.
Nikotínové vrecko si užívateľ vloží pod hornú či dolnú peru, alebo ho prežúva. V ústach si ho ponechá obvykle 15 - 30 minút. Cez sliznicu úst sa navyše nikotín vstrebáva pomalšie ako vdychovaním. Vdychovaním sa dosahujú vyššie hladiny v krvi a tým aj v mozgu, kde pôsobí na konkrétne receptory. Jeho účinky sa v mieste aplikácie vrecka prejavujú drobným brnením, mravčením. Po vymiznutí brnenia sa má vrecko vyhodiť do koša, prípadne schovať na ďalšie použitie. V priebehu niekoľkých minút navodzuje pocity bdelosti, zvýšenej pozornosti a psychickej výkonnosti, krátkodobo zlepšuje náladu a potláča úzkosť.
Aké sú zdravotné riziká?
Vysoké dávky nikotínu z vrecúšok môžu spôsobiť:
- bolesti hlavy
- zvýšenie tepovej frekvencie srdca, búšenie srdca
- nevoľnosť, závrat
- pálenie záhy
- podráždené ďasná
- vracanie
Ako môžete zistiť, že vaše dieťa užíva nikotínové vrecká?
Odhaliť, či Vaše dieťa užíva nikotínové vrecká je rozhodne ťažšie, ako zistiť, či fajčí. Vrecká sú totiž pod perou takmer neviditeľné a neprodukujú dym ani zápach.
Máme pre Vás niekoľko tipov, ktoré by mohli pomôcť odhaliť užívanie nikotínových vreciek:
- okrem zvýšených výdavkov môžete spozorovať napríklad častejšie odpľúvanie,
- následkom pôsobenia nikotínu môžu nastať tiež častejšie bolesti hlavy, nevoľnosť alebo podráždenosť,
- použité vrecko je treba vyhodiť, je teda veľká pravdepodobnosť, že ho nájdete v koši,
- vrecká sa najčastejšie vkladajú pod hornú peru a občas je možné vrecko spozorovať, najčastejšie pri rozprávaní,
- tiež pohľad na oblečenie môže dosť prezradiť - tvar puku môže byť dobre viditeľný na vreckách nohavíc,
- môžete tiež spozorovať zníženú chuť na jedlo,
- pri užívaní nikotínových vreciek môže dôjsť k podráždeniu ďasna.
Prevencia v rodine
Rodičia by mali spoznať problematiku nikotínových vreciek a otvorene o tejto téme hovoriť so svojimi deťmi. Mali by deťom opísať, v čom konkrétne sú nikotínové vrecká rizikové, a čo by im mohlo pri ich užívaní hroziť. Rodičia by tiež mali u dieťaťa upevňovať pozitívne a zdravé správanie – napríklad šport, zmysluplné voľnočasové aktivity, vzťahy s kamarátmi. Mali by tiež dieťa oceňovať a prejavovať mu rodičovskú lásku a záujem.
Celé znenie nájdete tu https://www.ruvztn.sk/nikotin_2022.pdf