• 1. Práva a povinnosti žiakov a zákonných zástupcov žiakov, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy

        •             Práva a povinnosti ustanovené v tomto školskom poriadku sa týkajú rovnako všetkých žiakov, ich zákonných zástupcov a celého pedagogického zboru Základnej školy Andreja Kmeťa v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní.

          Všeobecné zásady

                      Žiaci majú všetky práva a slobody zaručené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práva v súlade so Zákonom 245/2008 o výchove a vzdelávaní (najmä § 144). Zároveň sú povinní dodržiavať platné zákony spoločnosti i osobitné požiadavky školy a riadiť sa podľa schválených pravidiel tohto Školského poriadku v škole a na akciách organizovaných školou.

           

          1.  

          1.1 Práva a povinnosti zákonných zástupcov žiakov školy

          1.1.1 Zákonný zástupca žiaka právo:

          1. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania
          2. oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom
          3. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa. Informácie o priebehu a výsledkoch vzdelávania zákonný zástupca žiaka získa:
            z internetovej žiackej knižky (eŽK) (EduPage)
            zo žiackej knižky
            na rodičovskej schôdzke
            konzultáciami s vyučujúcimi
          4. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy
          5. vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy
          6. byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

          ​​​​​​​1.1.2  ​​​Zákonný zástupca je povinný:

          1. vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
          2. dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
          3. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
          4. informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
          5. nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
          6. zabezpečiť riadnu a pravidelnú dochádzku žiaka do školy a v prípade žiakovej neprítomnosti bez zbytočného odklad informovať školu o dôvodoch neprítomnosti a hodnoverne ju ospravedlniť.
          7. oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti, ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.

          Ak neprítomnosť žiaka trvá najviac 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti.

          Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára.

          V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia ospravedlniť neprítomnosť neplnoletého dieťaťa alebo žiaka aj v trvaní ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) bez lekárskeho potvrdenia.

          1. oznámiť škole údaje, ktoré sú dôležité pre priebeh vzdelávania alebo bezpečnosti žiaka a údaje, ktoré škola vyžaduje na základe platných  právnych predpisov.
          2. pravidelne podpisovať známky a výchovné opatrenia v eŽK a sledovať oznamy na www stránke školy.

          1.2 Práva a povinnosti žiakov

          1.2.1 Žiak má právo:

          1. na vzdelanie a informácie

          Každý žiak má právo na vzdelanie, zrozumiteľný výklad učiva a odpoveď na otázky týkajúce sa preberaného učiva. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám.

          Každý žiak má právo na objektívne hodnotenie svojich vedomostí a zručností, oboznámenie sa s kritériami a výsledkami hodnotenia v primeranom čase. Vzdelanie má smerovať k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam.

          Každý žiak je sám zodpovedný za svoju činnosť vo vyučovacom procese, ako aj za to, že svojím správaním a konaním neznemožňuje ostatným spolužiakom získavať vedomosti a zodpovedne sa učiť.

          Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

          1. na slobodu prejavu

          Každý žiak svojím konaním či nekonaním, správaním, rečou, písmom vyjadruje svoj názor alebo postoj.

          Každý žiak má právo na slobodu prejavu v súlade so svojím presvedčením a názormi. Sloboda prejavu sa týka preberaného učiva, samotného procesu výučby, spôsobu hodnotenia, prístupu vyučujúcich, pri hodnotení vyučujúcich na konci alebo v priebehu školského roka.

          Žiaci môžu slobodne diskutovať o svojich problémoch, vyjadrovať svoje názory ústne alebo písomne. Vyjadrenie vlastných názorov však nesmie ohrozovať slobodu prejavu iných, žiadny prejav nesmie byť vulgárny ani urážlivý a musí byť v súlade so základnými etickými normami. Písomný prejav musí byť podpísaný. Žiadna osoba nebude sankcionovaná za obsah svojho prejavu.

          1. na ochranu súkromia, cti a ľudskej dôstojnosti

          V celom výchovno-vzdelávacom procese sa uplatňuje právo na ochranu ľudskej dôstojnosti v metódach zaobchádzania so žiakmi, rešpektovaním ich cti a práva na súkromie. Právo na súkromie zahŕňa tiež ochranu osobných údajov osôb na škole pred ich neoprávneným šírením a zneužívaním. Nemožno však považovať za porušenie práva na súkromie alebo neoprávnené zasiahnutie do rodinného prostredia, ak získame informácie o týraní a ohrození žiaka a začneme konať. 

          Žiaci, ktorí sú zdravotne postihnutí a so zdravotnými znevýhodneniami majú právo na zvláštnu starostlivosť a vzdelávanie, aby dosiahli čo najvyššiu mieru samostatnosti a mohli viesť plnohodnotný spoločenský život.

          1. na komisionálne preskúšanie

          Ak žiak alebo jeho zákonný zástupca má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci I. a II. polroka, môže zákonný zástupca žiaka do 3 dní od prevzatia vysvedčenia požiadať riaditeľa školy o komisionálne preskúšanie.

          1. zúčastňovať sa mimoškolskej činnosti a záujmových aktivít

          Každý žiak má právo zúčastňovať sa mimo vyučovacích krúžkov a aktivít, pokiaľ s jeho účasťou súhlasí vedúci krúžku  a jeho účasť nemá negatívny vplyv na vyučovacie výsledky.

          Žiaci sú povinní zúčastňovať sa školských podujatí v rámci vyučovania. Pokiaľ sa žiak týchto podujatí zúčastniť nemôže, triedny učiteľ mu určí náhradný program.

           

          ​​​​​​​​​​​​​​1.2.2 Žiak je povinný:

          1. neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
          2. dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy alebo školského zariadenia,
          3. chrániť pred poškodením majetok školy alebo školského zariadenia a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie,
          4. chrániť pred poškodením edukačné publikácie, ktoré im boli bezplatne zapožičané,
          5. pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, ak tento zákon neustanovuje inak,
          6. konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
          7. ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia,
          8. rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

          ​​​​​​​1.3 Práva a povinnosti zamestnancov školy

          Pedagogický zamestnanec pri výkone pedagogickej činnosti má právo na:

          1. zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany detí, žiakov, rodičov a iných osôb
          2. ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti.
          3. Všetci zamestnanci školy sú povinní rešpektovať vnútorný predpis školy a ďalšie vnútorné predpisy školy. V záujme ochrany vlastného zdravia a zdravia žiakov sú povinní pravidelne sa zúčastňovať školení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia a dodržiavať všetky zásady bezpečnosti. Ich práva a povinnosti ďalej upravuje pracovný poriadok a prevádzkový poriadok školy.
          4. Všetci zamestnanci školy sú povinní dodržiavať a rešpektovať žiakove práva a dohliadajú na dodržiavanie žiakových povinností.
          5. Všetci zamestnanci školy sú povinní poskytnúť žiakovi pomoc a ochranu v prípade, že sú o to žiakom požiadaní. V ostatným prípadoch postupujú podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
          6. Všetci pedagogickí pracovníci školy sú povinní poskytnúť základnú poradenskú pomoc. Špecifickú pomoc poskytujú hlavne triedni učitelia, výchovný poradca, koordinátor prevencie, špeciálny pedagóg.
          7. Pedagógovia neposkytujú konzultácie rodičom počas vyučovacieho procesu a dozoru nad žiakmi.
          8. Pri úraze žiaka poskytne pedagogický pracovník prvú pomoc, ohlási vedeniu školy, podľa potreby zabezpečí žiakovi sprievod na vyšetrenie a informuje zákonného zástupcu.
          9. Každý úraz zapíše do Knihy úrazov ako neregistrovaný úraz. Ak je úraz spojený s práceneschopnosťou žiaka dlhšou ako 3 dni vyplní tlačivo „ Záznam o registrovanom školskom úraze“ a doplní ho o podpisy svedkov.
          10. Učitelia technickej a telesnej a športovej  výchovy, techniky  sú povinní po ukončení vyučovania opýtať sa žiakov, či si niekto počas vyučovania neublížil.
          11. Pedagogický dozor zodpovedá za správanie, poriadok, bezpečnosť žiakov, školský majetok vo vyhradenom priestore ( v triedach, na chodbách, schodoch a sociálnych zariadeniach).
          12. V prípade úrazu zabezpečí poskytnutie prvej pomoci a v súčinnosti s vedením školy urobí ďalšie potrebné opatrenia
          13. Pedagogický dozor upozorňuje žiakov na:
          • nadmernú hlučnosť( aj hlasné počúvanie hudby z mobilného telefónu)
          • šetrenie elektrickou energiou
          • prezúvanie
          • čistotu a poriadok v triede, na chodbách a schodoch.

          Pomocný dozor cez veľkú prestávku (v prípade, že žiaci idú na dvor) dbá aby všetci žiaci opustili triedy a odišli na dvor, pomáha s dozorom pri návrate žiakov do tried. V prípade, že dozor konajúci učiteľ chýba, prevezme v ten deň zaňho dozor.

          1. Sleduje čas a pred zvonením posiela žiakov do triedy s upozornením na potrebu prípravy na vyučovaciu hodinu. Pred odchodom žiakov do tried zabezpečí upratanie chodby.
          2. Nedovolí žiakom počas pobytu na chodbách:
            • loptové a hazardné hry
            • naháňačky
            • liezť na parapety a lavice
            • manipulovať so žalúziami
            • bezdôvodne sa potulovať po škole
          3. Pedagogický zamestnanec po poslednej vyučovacej hodine je povinný vypnúť notebook a interaktívnu tabuľu, dohliadnuť na zatvorenie veľkých okien a upratanie triedy.

           

          ​​​​​​​​​​​​​​1.4   Pravidlá vzájomných vzťahov žiakov a zamestnancov  školy

          1. Všetci zamestnanci školy a žiaci školy sa vzájomne rešpektujú, dbajú o vytváranie partnerských vzťahov podložených vzájomnou úctou, dôverou a spravodlivosťou.
          2. Všetci zamestnanci a žiaci školy dbajú na dodržiavanie základných spoločenských pravidiel a pravidiel slušnej a zdvorilej komunikácie.
          3. Žiaci sú povinní ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy.
          4. Všetci zamestnanci školy a žiaci dbajú na dodržiavanie poriadku a čistoty vo všetkých priestoroch školy.
          5. Slovné a úmyselné útoky žiakov voči pracovníkov školy sú považované za závažné porušenie vnútorného poriadku školy.
    • Kontakty

      • Základná škola Andreja Kmeťa
      • +421 45 6812956
      • Andreja Sládkoviča 24 96681 Žarnovica Slovakia
      • 17060354
      • Mgr. Jana Tabernausová (RŠ)
      • Mgr. Jana Šlosiariková (ZRŠ)
      • Ing. Zuzana Beňovská (ekonom.zaakzc@gmail.com)
      • Dana Sitárová (sekretariát)
      • E0006582261
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje