• 3. Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

• ​​​​​​​Zdravie je vzácny Boží dar a nestarať sa o zdravie akýmkoľvek spôsobom je veľká nevďačnosť a pretože nie sme nevďační, máme sa starať aj o zdravie spolužiakov.

1. Žiaci sú povinní dodržiavať v budove školy i mimo nej bezpečnostné opatrenia podľa pokynov riaditeľky školy a triedneho učiteľa. Mimo budovy majú dodržiavať hlavne bezpečnosť pri prechode cez cestu t.j. prechádzať len po vyznačených prechodoch.
          2. Každý školský výlet, exkurzia alebo iné hromadné podujatie musí byť dôsledne pripravený a zabezpečený. Plán organizačných zabezpečení pripraví triedny učiteľ alebo poverený pedagogický zamestnanec, ktorý je povinný dať ho na schválenie riaditeľovi školy najmenej 24 hodín pred začiatkom akcie. Tieto akcie sa uskutočňujú na základe písomného informovaného súhlasu zákonných zástupcov.
          3. Ak sa vyskytnú počas vyučovania, cez prestávku, na vychádzkach, exkurziách, výletoch a na školských akciách úrazy, treba to ihneď nahlásiť triednemu učiteľovi, alebo učiteľovi, ktorý je najbližšie, prípadne i zamestnancovi školy, ktorý je blízko. Úrazy treba hneď zapísať do knihy úrazov a nahlásiť na vedenie školy.
          4. Žiak nesmie propagovať, distribuovať a užívať drogy, alkohol, preparáty obsahujúce nikotín či iné omamné látky. V prípade nerešpektovania tohto bodu škola bude riešiť v spolupráci s políciou a Odborom sociálnych vecí OÚ Žarnovica.
          5. Ak žiak  svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným žiakom vzdelávanie, riaditeľka školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka zo  vzdelávania – umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľka  školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc, príslušníka policajného zboru

Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľka školy písomný záznam.

1. Vedenie školy v prípade podozrenia, že u žiaka ide o závažnú otravu nelegálnou drogou, či inou látkou, zabezpečí pre postihnutého prvú pomoc a neodkladnú zdravotnú starostlivosť, o čom okamžite informuje zákonného zástupcu. Ďalšie riešenie zdravotného stavu preberajú zdravotnícki pracovníci. V prípadoch neprimeraného, či neovládateľného agresívneho správania sa žiaka, poskytne zamestnancom školy asistenciu polícia.
          2. Žiaci rešpektujú  prísny zákaz fajčenia, užívania elektronických cigariet, výrobkov obsahujúcich tabaku, nikotínu, alkoholických nápojov, energetických nápojov, nápojov obsahujúcich kofeín, drog a iných omamných látok v škole a v celom areáli školy a na všetkých akciách organizovaných školou.  Ak žiak zistí, že niekto zo spolužiakov má takéto veci v škole, je jeho povinnosťou okamžite to oznámiť ktorémukoľvek členovi pedagogického zboru. Tak  zabráni väčším škodám na zdraví spolužiakov. Pri odôvodnenom podozrení z užitia alkoholu, resp. nelegálnej drogy u žiaka, riaditeľka školy kontaktuje príslušný útvar PZ a v prípade ohrozenia života aj zdravotníkov.
          3. Spory so spolužiakmi žiak rieši bez použitia fyzickej sily.  Netoleruje šikanovanie, neprizerá sa mu, ale zasiahne alebo zavolá pomoc dospelého. Žiak neumlčuje a neponižuje nikoho, uznáva druhých bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutie. Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách. Bližšia špecifikácia šikanovania je v samostatnom Postupe pri riešení šikanovania.